لینک های دسترسی

Breaking News

امرالله صالح: پاکستان افغانستان را اشغال کرده است 


امرالله صالح، معاون رییس جمهور حکومت به رهبری محمد اشرف غنی در صفحهٔ تویتراش نگاشته است که پاکستان افغانستان را اشغال کرده است.

آقای صالح که خودش را رییس جمهور سرپرست افغانستان می‌خواند، پس از غیابت بیش از یک ماه، در صفحهٔ تویتراش نگاشته است که پاکستان توان "بلعیدن" افغانستان را ندارد و این کشور یک بار دیگر آزاد خواهد شد.

او ادعا کرده است که تصامیم مسایل امنیتی و خارجی افغانستان در قرارگاه‌های عمومی اردوی پاکستان در راولپندی اتخاذ می‌شود.

آقای صالح همچنان نگاشته است که مقاومت برای پایان بخشیدن "اشغال" و "حفظ وقار" افغانستان ادامه خواهد داشت.

اما گروه طالبان همواره گفته اند که مستقل عمل‌‌ می‌کنند و افغانستان یک کشور آزاد و مستقل است.

پاکستان تا اکنون حکومت طالبان را به رسمیت نه شناخته است، اما در زمان حکمرانی این گروه در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ یکی از سه کشوری بود که حکومت طالبان را به رسمیت شناخته بود.

جمهوری اسلامی افغانستان، همواره پاکستان را به تجهیز و تمول گروه‌های دهشت افگن، به شمول طالبان متهم می‌کرد، اما اسلام‌آباد این اتهامات را رد کرده است.

این در حالی است که شاه محمود قریشی، وزیر خارجهٔ پاکستان دیروز در جریان ملاقات‌اش با مقامات گروه طالبان در کابل اعلام کرد که کشورش‌اش بر علاوه‌ کمک‌های قبلی به ارزش پنج میلیارد روپیه‌ پاکستانی کمک‌های بشری را به افغانستان فراهم خواهد کرد.

آقای صالح که در حال حاضر واضح نیست در کجا به سر می‌برد نوشته است که با روی کار آمدن گروه طالبان مشکلات اقتصادی، اجتماعی و مدنی به بلند ترین سطح رسیده است.

او نگاشته است که "فقط دونیم ماه پس از اشغال افغانستان توسط پاکستان، تولیدات ناخالص ۳۰ در صد کاهش یافته، سطح فقر به ۹۰ در صد رسیده، بانک‌ها مسدود شده، آزادی بیان و مطبوعات منع شده، خدمات ملکی کاهش یافته و برده داری داخلی زنان زیر نام "شریعت اسلامی" ادامه دارد.

با مسلط شدن طالبان بر افغانستان، ایالات متحده پس از خروج کامل از این کشور، نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر پول نقد بانک مرکزی افغانستان را منجمد کرد.

گروه طالبان در تلاش جذب کمک‌های خارجی به افغانستان بوده و از امریکا خواسته است تا سرمایهٔ افغانستان را آزاد سازد تا از سقوط اقتصادی در این کشور جلوگیری صورت گیرد.

اما وزارت مالیۀ ایالات متحده گفته است که ادامۀ وضع تعزیرات اقتصادی علیه طالبان یک امر "ضروری" است.

این وزارت گفته است که ایالات متحده "تحت هیچ شرایطی به طالبان اجازه نخواهد داد تا به پول‌های که مربوط مردم افغانستان است" دسترسی پیدا کنند.

حقوق زنان

گروهی از زنان افغان دیروز برای دفاع از حقوق بنیادی شان در شهر کابل دست به تظاهرات زدند. ویدیو‌های نشر شده نشان می‌دهد که طالبان خبرنگارانی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند که تلاش داشتند از تظاهرات زنان گزارش تهیه کنند.

پیش از این نیز زنان چندین بار برای دست‌یابی به حق تحصیل و کار دست به تظاهرات زدند، اما جنگجویان طالبان آنان را متفرق کردند.

گروه طالبان راه اندازی تظاهرات را غیر قانونی و معترضان را آشوب‌گران اعلام کرده است.

امرالله صالح در صفحهٔ تویتراش نگاشته است، "گروهی که تظاهرات دو تا زن را با کلاشنکوف جواب بدهد، بقا ندارد".

گروه طالبان که تا اکنون دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه را به روی دختران باز نکرده است، تعهد کرده که در چوکات اسلامی به آنان حق تحصیل و کار داده خواهد شد، اما تا اکنون در این رابطه معلومات بیشتر ارایه نکرده است.

XS
SM
MD
LG