لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان از ترکیه طیاره‌های بی‌سرنشین می‌خرد


قرارداد خریداری طیاره‌های بی‌سرنشین ساخت ترکیه در حضور رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی میان وزیران دفاع دو کشور امضا شد.

عربستان سعودی روز سه شنبه ۱۸ جولای (۲۷ سرطان) قرارداد خریداری طیاره‌های بی‌سرنشین (درون) ساخت ترکیه را با یک شرکت ترکی امضا کرد.

این قرارداد در حضور رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، میان وزیران دفاع ترکیه و عربستان سعودی امضا شد.

اردوغان در نخستین توقف سفرش به شماری از کشورهای حاشیهٔ خلیج، روز دوشنبه وارد عربستان سعودی شد.

شهزاده خالد بن سلمان،‌ وزیر دفاع عربستان سعودی، روز سه شنبه در یک پیام تویتر نوشت که عربستان سعودی به "هدف ارتقای آمادگی قوای مسلح" و "تقویت قابلیت‌های دفاعی و صنایع" خود به این درون‌ها دست خواهد یافت.

مقام‌های سعودی در مورد ارزش مجموعی این قرارداد جزییاتی ارایه نکرده اند،‌ اما شرکت بیکر ترکیه در یک تویت این معامله را "بزرگترین قرارداد صادرات دفاعی و هوانوردی در تاریخ ترکیه" خوانده است.

سرمایه‌گذاری‌ها در کشورهای خلیج، به ویژه پس از تلاش انقره برای بهبود روابط با عربستان سعودی و امارات متحده عرب، ترکیه را کمک کرده است تا از فشارها بر وضعیت نابسامان اقتصادی خود بکاهد.

رشد صنایع دفاعی و نظامی عربستان سعودی بخشی از طرح بلندپروازانهٔ محمد بن سلمان برای تنوع منابع اقتصادی سعودی و کاهش اتکای آن کشور به عواید ناشی از صادرات نفت است.

شرکت صنایع دفاعی بیکر ترکیه با نشر بیانیه‌ای گفته است که قرارداد با عربستان، شامل همکاری در بخش تکنالوژی و تولید مشترک درون‌ها است تا قابلیت‌های دفاعی هر دو کشور را رشد دهد.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گزارش داده است که ترکیه و عربستان چندین یادداشت تفاهمنامه را در بخش‌های انرژی، املاک و سرمایه‌گذاری‌های مستقیم نیز امضا کرده اند.

ترکیه به خاطر حمایت از جنبش‌های طرفدار دموکراسی در شرق میانه و شمال افریقا و نیز به دلیل کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ریاض در قنسولگری عربستان سعودی در استانبول در سال ۲۰۱۸، طی چند سال گذشته، روابط پرتنشی با کشورهای حاشیهٔ خلیج داشته است.

قرار است اردوغان عربستان سعودی را به قصد قطر ترک کند و روز چهارشنبه نیز به امارات متحده عرب برود.

XS
SM
MD
LG