لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان به شورشیان حوثی پیشنهاد آتش‌بس داد


عربستان سعودی به حوثی‌های یمن پیشنهاد برقراری یک آتش‌بس فراگیر را داده است.

این پیشنهاد، بخشی از یک طرح کلی برای پایان دادن به درگیری مرگ‌بار شش ساله در این کشور فقیر است. .

عربستان سعودی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این آتش‌بس در سراسر کشور "تحت نظارت سازمان ملل متحد" برقرار شود.

بازگشایی میدان‌هوایی صنعا، پایتخت یمن که تحت کنترول شورشیان قرار دارد و از سر گیری مذاکرات سیاسی میان دولت یمن و حوثی‌ها، از جملهٔ دیگر پیشنهادات شامل در این طرح است.

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی به خبرنگاران گفت: "می‌خواهیم تفنگ‌ها کاملا خاموش شوند. این طرح به محضی که حوثی‌ها با آن توافق کنند، به اجرا گذاشته خواهد شد."

در ماه اپریل سال گذشته، ایتلاف نظامی به رهبری سعودی که مشغول جنگ با شورشیان است، به دلیل جلوگیری از گسترش کروناویروس آتش‌بس موقتی را به اجرا گذاشت، اما حوثی‌ها به آن توجهی نکردند.

تازه‌ترین پیشنهاد برای آتش‌بس در حالی مطرح می‌شود که حملات به عربستان سعودی، به شمول حمله به تسهیلات نفتی که مسولیت آن را شورشیان برعهده می‌گیرند، افزایش یافته است.

تهاجم نظامی به رهبری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ بر ضد شورشیان شیعۀ حوثی در یمن پس از آن آغاز شد که حوثی‌ها با حمایت ایران، حکومت به رسمیت شناخته شدۀ‌ یمن را در اواخر سال ۲۰۱۴ از قدرت کنار زده و صنعا، پایتخت آن کشور را تصرف کردند.

ملل متحد گفته است که جنگ روان در یمن، بدترین بحران بشری عصر حاضر را به باور آورده است، طوریکه دو سوم جمعیت این کشور به دلیل جنگ، به کمک‌های خارجی متکی اند.

در جنگ‌ یمن تا اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته شده و بیش از سه میلیون نفر دیگر بی‌جا شده اند.

XS
SM
MD
LG