لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان میزبان جام فوتبال ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ شد؛ آیا گام بعدی جام جهانی است؟


عربستان سعودی پس از کسب یک کرسی در شورای فدراسیون بین المللی فوتبال یا فیفا، به عنوان میزبان جام فوتبال ملت‌های آسیا در ۲۰۲۷ تایید شد.

سی‌و‌سومین کنگره کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) روز چهارشنبه اول ماه فبروری (۱۲ دلو) در شهر منامه پایتخت بحرین با حضور جیانی انفانتینو رییس فیفا، رییس فدراسیون فوتبال آسیا و رییسان فدراسیون‌های حوزه کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار شد.

شهزاده عبدالعزیز بن ترکی الفیصل، وزیر ورزش عربستان سعودی، پس از اعلام تایید میزبانی عربستان گفت: "برای ارایۀ بزرگترین تورنمنت در تاریخ رقابت‌های فوتبال، نهایت هیجان‌زده استیم."

آقای الفیصل گفت که کشور شاهی عربستان سعودی، در برابر چشمان همه در تغییر است و "هیجان زده استیم که این کشور در ۲۰۲۷ چگونه خواهد بود."

مقامات در سال گذشته گفتند که عربستان سعودی، بزرگترین کشور صادر کنندۀ نفت در خلیج، برای میزبانی مشترک جام جهانی فوتبال، با مصر و یونان مذاکراتی را انجام داده است.

این کشور محافظه کار، صدها میلیون دالر را در معاملات مختلف به شمول خریداری کریستیانو رونالدوی پرتگالی برای تیم فوتبال النصر لیگ عربستان، رقابت‌های موتر رانی فورمولا ون و تور پر درآمد LIV که بازی گلف را منقسم ساخته است، هزینه کرده است.

عربستان سعودی اکثر اوقات به "شستشوی ورزش" متهم می‌شود – به این معنی که تلاش می‌کند از ورزش به عنوان یک سپر برای پنهان کردن انتقادات حقوق بشری علیه ریاض استفاده کند.

یک گزارش جدید که روز چهارشنبه اول ماه فبروری توسط نهاد ریپریف و سازمان اروپایی عربستانی در خصوص حقوق بشر نشر شد، حاکی از افزایش اعدام‌ها در عربستان سعودی در زمان رهبری فعلی آن کشور است.

شهزاده عبدالعزیز، وزیر ورزش عربستان در کنفدراسیون فوتبال آسیا تاکید کرد که هنوز رای‌زنی در مورد جام جهانی وجود ندارد، اما اضافه کرد که "هرکاری امکان پذیر است."

وزیر ورزش عربستان افزود: "اکنون ما روی ۲۰۲۷ تمرکز می‌کنیم به خاطریکه هنوز هم باید زیربناها را بسازیم و شرایط را برای جام فوتبال ملت‌های آسیا مهیا کنیم."

میزبانی جام فوتبال ملت‌های آسیا، به طیف رو به رشد رویدادهای بزرگ عربستان سعودی اضافه می‌شود. رویدادهایی به شمول جام فوتبال آسیای زنان ۲۰۲۶، بازی‌های آسیایی ۲۰۳۴ و بازی‌های زمستانی آسیا ۲۰۲۶، روی برف مصنوعی.

جیانی انفانتینو، رییس فدراسیون بین‌المللی فوتبال یا فیفا که با حمایت از برگزاری جام جهانی در قطر انتقادات زیادی را مواجه شد، روز چهارشنبه گفت که "اطمینان دارد عربستان سعودی یک جام عالی فوتبال آسیا را میزبانی خواهد کرد."

هنوز تاریخ مشخص رقابت‌های جام فوتبال ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ اعلان نشده است. قطر پس از آنکه چین به خاطر بحران ناشی از کووید۱۹ از میزبانی این جام انصراف داد، میزبان جام فوتبال ملت‌های آسیا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG