لینک های دسترسی

Breaking News

سازمان حفاظت از کودکان:پنج میلیون کودک در افغانستان با قحطی مواجه است


سازمان حفاظت از کودکان (Save the children) از تشدید بحران بشری در افغانستان به دلیل خشک‌سالی و قطع کمک‌های جامعه جهانی ابراز نگرانی کرده و گفته است که در حال حاضر، قحطی و گرسنگی پنج میلیون کودک را در این کشور تهدید می‌کند.

این سازمان روز سه‌شنبه ۱۹ اپریل (۳۰ حمل) با نشر گزارشی گفت که افغانستان با بدترین بحران غذایی روبرو است و در حال حاضر، از هر سه کودک، دو تن آنان روزانه برای تامین غذای خود تلاش می‌کنند.

بر اساس معلومات سازمان حفاظت از کودکان هم اکنون، ۱۲ میلیون کودک که خانواده‌‌های شان برای زنده‌ماندن به زراعت وابسته اند، مصروف تامین غذایی شان اند.

این سازمان افزوده است که افغانستان به شدت به زراعت متکی است و در حال حاضر، ۶۱ درصد شهروندان این کشور مصروف کشاورزی اند و از این طریق امرار معیشت می‌کنند.

به گفتۀ این سازمان بسیاری خانواده‌ها به دلیل ادامۀ خشک‌سالی به اقدامات ناامیدکننده، به شمول فروش مواشی شان، قرض‌گرفتن پول و فرستادن کودکان شان به کار رو آورده اند.

این سازمان اضافه کرده است که ادامۀ خشک‌سالی، تحولات سیاسی و مشکلات اقتصادی سبب شده است تا مشکلات زیاد متوجه شهروندان افغانستان، به ویژه کودکان شود.

با مسلط شدن طالبان بر افغانستان، این کشور با بحران شدید بشری مواجه شده و پیش از این، ملل متحد هشدار داده بود که مردم افغانستان با قحطی و گرسنگی گسترده دست و گریبان اند و بر اساس تخمین این نهاد اگر کمک‌های آنی فراهم نشود، حدود ۹۷ درصد جمعیت افغانستان از وضعیت موجود بشری در کشورشان متاثر خواهند شد.

این در حالی است که اخیراً سازمان حفاظت از کودکان با نشر یک سروی تازه گفت که به دلیل وضعیت بد معیشتی در افغانستان، بیش از یک‌ - پنجم کودکان خانواده‎‌ها مجبور به انجام کارهای شاقه شده اند.

این سازمان به تاریخ ۱۴ فبروری (۲۵ دلو) افزود که ۱۴۰۰ خانواده را در هفت ولایت این کشور سروی کرده و نتایج بررسی ها نشان می‌دهد که احتمالاً یک میلیون کودک در بخش‌های افغانستان در ماه‌های اخیر مجبور به کار شده اند.

این سازمان افزوده است که ۸۲ درصد شهروندان افغانستان پس از فروپاشی حکومت پیشین و مسلط شدن طالبان بر این کشور، درآمد خود را از دست داده و ۱۸ درصد آنان گفته اند که چاره‌ای جز فرستادن کودکان شان به کار، نداشته اند.

سازمان حفاظت از کودکان همچنین گفته است که برای جلوگیری از کارهای شاقه کودکان به کمک‌های نقدی به خانواده‌ها در سراسر این کشور ادامه خواهد داد.

این سازمان تاکید کرده است که از ماه سپتمبر سال گذشته تا کنون، به بیش از یک میلیون نفر به شمول ۵۹۶هزار کودک کمک کرده است.

XS
SM
MD
LG