لینک های دسترسی

Breaking News

شولتز به پوتین: روسیه مسوول کمبود عرضه مواد غذایی در جهان است


اولاف شولتز، صدراعظم آلمان

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، روز جمعه ۱۳ می (۲۳ ثور) به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، گفت که مسکو به دلیل تهاجم نظامی بر اوکراین مسوول مختل شدن عرضه مواد خوراکی در جهان شده است.

خبرگزاری فرانس پرس به استناد اعلامیه ای دفتر شولتز گزارش داده است که صدراعظم آلمان و رییس جمهور روسیه در جریان تماس تیلفونی که ۷۵ دقیقه دوام کرد،‌ در مورد وضعیت عرضه مواد خوراکی در سطح جهان صحبت کرده اند. در این اعلامیه آمده است که تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین به صورت اخص موجب عرضهٔ غذا در سطح جهان شده است

در این اعلامیه آمده است که صدراعظم آلمان به رییس جمهور روسیه خاطر نشان کرده است که مسکو به صورت خاص مسوول این وضعیت پیش آمده در سطح جهان است.

قبل از تهاجم نظامی مسکو بر کیف، اوکراین به مثابهٔ بزرگترین صادر کنندهٔ گندم و نان خشک در جهان محسوب می شد و ماهانه ۴.۵ میلیون تن محصولات زراعتی را از طریق بنادر خود به سایر کشور ها صادر می کرد. این رقم، ۱۲ در صد گندم جهان و ۱۵ در صد روغن جواری و گل افتاب پرست جهان را تشکیل می داد.

اما با مسدود شدن بنادر اودسا، چورنومورسک و سایر راه‌های اکمالاتی توسط کشتی های جنگی روسیه، عرضه این محصولات زراعتی تنها از راه زمینی مساعد است که هزینه انتقال آن را افزایش می دهد.

صدراعظم شولتز گفته است که صحبت تیلفونی اش با رییس جمهور پوتین صبح جمعه صورت گرفت. قبل بر این، صدراعظم آلمان روز چهار شنبه با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، صحبت تیلفونی داشت و "جنگ اوکراین و تلاش ها برای ختم آن" در محور این تماس تیلفونی قرار داشت.

بر اساس گزارش فرانس پرس، آقای شولتز با در نظر داشت وخامت اوضاع نظامی و پیامدهای جنگ در اوکراین، به ویژه در ماریوپول از رییس جمهور روسیه خواسته است تا به اسرع وقت به آتش بس توافق کند تا از یک سو وضعیت بشری در اوکراین بهبود یابد و از سوی دیگر شرایط برای راه حل دپلوماتیک برای منازعه آن کشور جستجو شود.

صدراعظم آلمان در این تماس تیلفونی همچنین "با جدیت" اتهام مسکو را تکذیب کرده است که "نازییزم به طور گسترده در اوکراین وجود دارد."

XS
SM
MD
LG