لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: در نشست شورای حقوق بشر پیرامون اوکراین اشتراک نمی‌کنیم


وزارت خارجهٔ روسیه امروز ۱۰ می (۲۰ ثور) گفت که در نشست ویژهٔ شورای حقوق بشر ملل متحده پیرامون اوکراین اشتراک نخواهند کرد.

شورای حقوق بشر ملل متحد دیروز اعلام کرد که نشست ویژه‌ای را بر اساس تقاضای کیف، پایتخت اوکراین، به هدف ارزیابی وضعیت رو به وخامت حقوق بشری ناشی از پرخاشگری روسیه در این کشور، برگزار می‌کند.

ماریا زخارووا، سخنگوی وزارت خارجهٔ روسیه گفت که نمایندهٔ روسیه با حضور خویش این "نمایش جدید سیاسی که زیر پوشش یک نشست فوق العاده سازماندهی شده است" را مشروعیت نخواهد بخشید.

او افزود که توضیحات و استدلال‌های روسیه در مورد اهداف علمیات نظامی ویژه در اوکراین و وضعیت واقعی در آنجا، کاملاً نظر انداز شده است.

خانم زخارووا اضافه کرد که این مشهود است که این بار نیز در این "اقدام جدید ضد روسی غرب" استدلال مسکو شنیده نخواهد شد.

مجمع عمومی ملل متحد به تاریخ هفتم اپریل در جریان یک رایگیری عضویت روسیه در شورای حقوق بشر ملل متحد را به دلیل تهاجم نظامی این کشور در اوکراین، تعلیق کرد.

پس از آن، مسکو در یک اقدام فوری از این شورا خروجش را اعلام کرد.

شورای حقوق بشر ملل متحد به تاریخ چهارم مارچ تصمیم گرفت تا تخطی‌های ادعا شدهٔ حقوق بشری روسیه در اوکراین را در بلندترین/ سطح ممکن مورد تحقیق قرار دهد.

به دنبال گزارش‌ها در مورد کشته شدن غیرنظامیان در اوکراین، مقامات این کشور کشته شدن غیر نظامیان را نسل کشی خواندند و از محکمه بین المللی جرایم (محکمهٔ هاگ) خواستند تا در مورد تحقیقات کند، اما کرملین می‌گوید که در این کشتارها نقشی نداشته است و آن را "صحنه سازی" و "جعلی" می‌خواند.

انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد از روسیه خواسته است تا با تحقیقات محکمه بین المللی جرایم همکاری کند.

پس از حملات تهاجمی روسیه بر اوکراین،‌ هزاران نفر در اوکراین، به شمول زنان و کودکان و غیر نظامیان کشته و زخمی شده و زیر بنا های این کشور به شمول مکاتب، شفاخانه ها و کودکستان ها ویران شده اند.

علاوه بر این، بیش از پنج میلیون اوکراینی پس از تهاجم نظامی روسیه بر آن کشور مجبور به فرار از کشور شان شده و میلیون‌ها شهروند دیگر این کشور از خانه های شان بی‌جا شده اند.

XS
SM
MD
LG