لینک های دسترسی

Breaking News

'هفتاد در صد' آمادگی های انتخابات گرفته شده


هفتاد در صد آمادگی ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی گرفته شده و انتقال مواد غیر حساس به ولایات ادامه دارد.

مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با اعلام این خبر می گویند که روند استخدام کارمندان انتخاباتی را تا دو هفته دیگر آغاز خواهند کرد.

ضیأ الحق امر خیل، رئیس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات گفت کمیسیون مستقل انتخابات به شدت تلاش میکند که انتخابات در افغانستان به وقت معین آن در شانزدهم ماه حمل برگزار گردد.

آقای امرخیل امروز در یک گردهمایی نهاد های جامعۀ مدنی افغانستان برای تحکیم روند انتخاباتی به آمادگی های کمیسیون پرداخته گفت "همین امروز موادی که در نظر گرفته شده، ترتیب و خریداری شده به کابل می رسد و به اساس یک پلان منظم به ۳۴ ولایت انتقال می یابد."

به گفتۀ رئیس دارالانشاء کمیسیون انتخاباتی قرار است برنامه آگاهی دهی در مورد انتخابات توسط حدود ۱۵۰۰ کارمند زن و مرد در سراسر افغانستان راه اندازی شود که به گفته او ۵۰ در صد تمرکز این برنامه روی بلند بردن آگاهی زنان در مورد انتخابات است.

مشارکت زنان

آقای امر خیل از علمای دین، نامزدان و وزارت امور زنان خواست که مردم را به سهم گیری در انتخابات تشویق کنند.

در همین حال مقامات وزارت امور زنان می گویند باغ های زنانه در ۲۰ ولایت و ریاست های امور زنان در ۳۴ ولایت را در روز انتخابات در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات قرار می دهند تا از آن به عنوان مراکز رای دهی برای زنان استفاده شود.

مژگان مصطفوی، معین وزارت امور زنان که در این گردهمای حضور داشت نا امنی و باور های سنتی از موانع عمده در راه مشارکت زنان در انتخابات بشمار می رود.

خانم مصطوی افزود "شاید نا امنی ها بالای مشارکت زنان نسبت به مردان بیشتر تاثیر داشته باشد، امیدوار استیم که در این راستا وزارت دفاع، داخله و امنیت تدابیر خاص داشته باشند."

آقای امر خیل همپنان گفت از میان ۳.۴ ملیون نفر که کارت رای دهی اخذ کرده اند، ۳۵ در صد شان را زنان تشکیل داده است.

در این حال شبکه نهادهای جامعه مدنی افغانستان برای تحکیم انتخابات در این گردهمایی پیشنهاداتی را برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه ارایه کرد.
XS
SM
MD
LG