لینک های دسترسی

Breaking News

آب‌گیری بند شاه و عروس در کابل آغاز شد


ادارۀ ملی تنظیم امور آب افغانستان می‌گوید که آب‌گیری بند شاه و عروس در کابل آغاز شد.

این بند آب‌ در ولسوالی شکردرۀ کابل موقعیت دارد که بر اساس معلومات ادارۀ ملی تنظیم امور آب افغانستان، ظرفیت ذخیرۀ ۹.۳ میلیون متر مکعب آب و توانایی تولید ۱.۲ میگاوات برق را خواهد داشت.

نظام‌الدین خپلواک، سخنگوی این اداره روز چهارشنبه ۲۳ جون (دوم سرطان) به صدای امریکا گفت که قرار است این بند ۲۷۰۰ هکتار زمین زراعتی را نیز آبیاری کند.

آقای خپلواک افزود که کار ساختمانی این بند آب به گونۀ کامل تکمیل شده و قرار است در روزهای نزدیک به بهره‌برداری سپرده شود.

این بند آب به ارزش ۵۳ میلیون دالر امریکایی اعمار شده که بر اساس معلومات ادارۀ تنظیم امور آب افغانستان، قرار است سالانه به پنج میلیون شهروند کابل آب آشامیدنی را تامین کند.

پیش از این حکومت افغانستان گفته بود که با افتتاح بند شاه و عروس، ۳۵۰۰ خانواده به گونۀ مستقیم از مزایای آن بهره خواهند برد.

کار اعمار بند شاه و عروس، در سال ۱۳۹۱ آغاز شد، اما به دلیل آنچه مقامات مشکلات فنی خواندند، در همان سال کار ساختمانی آن متوقف شد. پس از آن، وزارت انرژی و آب افغانستان در سال ۱۳۹۵ خورشیدی از آغاز دوبارۀ کار اعمار این بند خبر داد.

این در حالی است که در حال حاضر، کار ساخت ۱۳ بند آب در این کشور جریان دارد.

بر اساس معلومات ادارۀ ملی تنظیم امور آب افغانستان در حال حاضر کار روی بند‌های کجکی در هلمند، بخش‌آباد در فراه، مچلغو در پکتیا، سلطان در غزنی، توری در زابل، پلتو در پکتیکا، پاشدان در هرات، شورابک در بدخشان و بند‌های سرآب و شفلوغ در ولایت ارزگان جریان دارد.

XS
SM
MD
LG