لینک های دسترسی

Breaking News

شاناهن برای بررسی حضور نظامی امریکا در عراق به بغداد رفت


پتریک شاناهن، سرپرست وزارت دفاع امریکا وارد بغداد، پایتخت عراق شده است تا با نظامیان امریکایی و رهبران حکومت عراق در بارۀ آینده حضور نظامی در عراق مشورت کند.

این نخستین سفر آقای شاناهن به عراق، به عنوان سرپرست وزارت دفاع امریکا است و در آن، با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق دیدار کرده است.

این مقام ارشد وزارت دفاع امریکا گفت که می‌خواهد در جریان سفرش، در باره وضعیت جنگ عراق در برابر بقایای گروه داعش، اطلاعات دست اول را بشنود.

امریکا حدود ۵۲۰۰ سرباز در عراق دارد که عمدتا به آموزش و مشوره‌دهی نیروهای امنیتی عراقی مشغول هستند.

اظهارات اخیر دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا در مورد اینکه نیروهای امریکایی می‌توانند با استفاده از موقف شان در عراق، متوجه امور کشور همسایه ایران نیز باشند، اعتراض‌هایی را در عراق به وجود آورد.

پیش از این نیز، اظهارات مشابه آقای ترمپ، خشم سیاستمداران عراقی را برانگیخته بود. آقای ترمپ گفته بود که می‌خواهد سربازان خود را در عراق نگه‌دارد تا در صورت نیاز، از عراق به عنوان پایگاهی برای حمله به شورشیان در سوریه استفاده کند.

سرپرست وزارت دفاع امریکا، در حالی به عراق رفته است که روز دوشنبه، از سربازان امریکایی مستقر در افغانستان دیدار کرد.

آقای ترمپ از احتمال خروج سربازان امریکایی از افغانستان در صورتی که مذاکرات صلح با طالبان نتیجه‌بخش باشد، حرف زده است؛ با این حال، آقای شاناهن گفت که هیچ دستوری برای خروج نظامی از افغانستان دریافت نکرده است.

با آنکه افغانستان، طولانی‌ترین جنگ امریکا است، ولی تلفات سربازان امریکایی در عراق بیشتر بوده است.

XS
SM
MD
LG