لینک های دسترسی

Breaking News

سیگار: بزرگترین پروژۀ امریکا برای توانمندسازی زنان افغان ناکام است


مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار پروژۀ ابتکاری ادارۀ ایالات متحده برای انکشاف بین المللی یا یو اس ای آی دی برای توانمندسازی زنان افغان را "ناکام" و "ضیاع" پول مالیه دهندگان امریکایی خوانده است.

این پروژه که به نام پروموت یا "ارتقا" یاد شده و حدود پنج سال پیش راه اندازی شد و بزرگترین پروژۀ توانمندسازی زنان در سطح جهان خوانده شده است،قرار بود زمینۀ کاریابی، رشد و آموزش را برای ۷۵ هزار زن افغان فراهم کند.

جان ساپکو، مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان، گفته است که از زمان راه اندازی برنامۀ ارتقا تا کنون ۸۹ میلیون دالر صرف آن شده است، فقط ارتقای ۵۵ زن افغان را به وظایف بهتر می‌توان به عنوان دستآورد ملموس آن برجسته ساخت.

مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در مصاحبه با روزنامۀ نیویارک تایمز گفته است که یو اس ای آی دی در مورد این برنامه "گزافه گویی" کرده و به مردم امریکا و افغانستان "دروغ" گفته است. به گفتۀ ساپکو، زنان افغان در همه سطوح، به این باور اند که این برنامه ناقص بوده و به گونۀ ضعیف طراحی شده است.

آقای ساپکو از قول رولا غنی، بانوی نخست افغانستان، نقل کرده است که بخش زیاد پول این پروژه هزینۀ مصارف اداری شده و به جیب قراردادیان امریکایی سرازیر می‌شود تا اینکه به زنان افغان کمک کرده باشد.

ادارۀ انکشاف بین المللی ایالات متحده، در پاسخ به پرسش سیگار در مورد برنامۀ ارتقا، از دستآوردهای این پروژه دفاع کرده و گفته است که فقط با سرمایه گذاری هزینۀ معادل دو درصد مصارف جنگ در افغانستان "این پروژه تفاوت انکار ناپذیر و مثبت را دز زندگی ده‌ها هزار زن افغان ایجاد کرده است".

با اینحال، مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان گفته است جز برنامه های آموزشی برای زنان که آنهم معلوم نیست که درب کاریابی را به روی زنان افغان گشوده است یا خیر، هیچ معلومات قابل قیاس را نمی‌توان سراغ داشت که نشاندۀ موثریت واقعی برنامۀ ارتقا باشد.

با اینهمه، به نظر می‌رسد که حکومت ایالات متحدۀ امریکا از ابتکار ارتقا راضی بوده و کارکرد آن را ارزنده توصیف می‌کند.

ایوانکا ترمپ، دختر و مشاور دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده هفتۀ گذشته در یک نشست منطقه‌ای زنان در شهر آستانۀ قزاقستان از دستآورد برنامۀ ارتقا و تاثیرگذاری مثبت آن بر زندگی زنان افغان به نکویی یاد کرد.

ایوانکا ترمپ گفت "این برنامه سهمگیری زنان را در جامعه مدنی ترغیب و مشارکت بانوان را در اقتصاد تقویت می کند و شمار پست های کلیدی را برای زنان در حکومت افغانستان، افزایش می بخشد. مخلصانه امیدوارم که شرکای بین المللی ما به حمایت و گسترش این برنامۀ مهم ادامه دهند."

XS
SM
MD
LG