لینک های دسترسی

Breaking News

ساحات زیر ادارۀ طالبان در افغانستان گسترش یافته است – سیگار


شورشگری طالبان در افغانستان شدت کسب کرده است

مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار گزارش داده است که از زمان سرنگونی رژیم طالبان، این گروه بیش از هر وقت دیگر در حال حاضر ساحۀ زیر کنترول اشرا در افغانستان گسترش داده است.

سیگار گزارش داده است که "تا ماه اگست ۲۰۱۷ میلادی ۱۳ ولسوالی افغانستان زیر کنترول مستقیم و ۴۱ ولسوالی دیگر این کشور زیر نفوذ شورشیان" قرار داشت. گزارش سیگار حاکی است که در این میان ۹ ولسوالی طی شش ماه گذشته به کنترول یا ساحات تحت نفوذ طالبان اضافه شده است.

مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان از قول نظامیان امریکایی مستقر در این کشور گزارش داده است که حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار شهروند افغان در ساحات زیر اداره یا نفوذ طالبان زیست دارند.

دوا خان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، گزارش سیگار را رد کرد و گفت که طالبان شاید در برخی حصص افغانستان تسلط یا نفوذ داشته باشند، اما به گفتۀ وی این گروه بر هیچ ولسوالی افغانستان حاکمیت دایمی ندارد.

آقای مینه پال در صحبت با صدای امریکا گفت که بر اساس پلان چهار سالۀ امنیتی حکومت، قرار است تمام ساحات زیر سلطۀ طالبان از چنگ این گروه خارج شده و قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بر آن مسلط شوند.

پیش از این مقام‌های نظامی امریکایی نیز تسلط طالبان بر کم ازکم ۹ ولسوالی افغانستان را تایید کرده بودند.

در گزارش سیگار مشخص نشده است که طالبان بر کدام ولسوالی‌های افغانستان تسلط دارند، اما ولایت های جنوبی، شرقی و جنوبغربی بیشتر مناطق تحت نفوذ و فعالیت جنگجویان طالب پنداشته می شود.

سیگار این گزارش را بر اساس معلومات نظامیان امریکایی که به آن دسترسی دارد، تهیه کرده است، افزون بر آن این اداره خود نیز تحقیقات مستقل را انجام می دهد.

سیگار ادارۀ با صلاحیت و مستقل حکومت ایالات متحده است که روند بازسازی و مصرف کمک‌های ایالات متحده را در افغانستان نظارت کرده و مستقیماً به کانگرس امریکا گزارش می دهد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG