لینک های دسترسی

Breaking News

نزاع مرزی میان دو ایالت هند شش کشته برجا گذاشت 


مقامات ایالت شمال‌شرقی آسام هند امروز ۲۶ جولای (چهارم اسد) گفتند که در یک درگیری داخلی شش منسوب پولیس این ایالت کشته شدند.

ایالت آسام و میزورام که از دهه‌ها به اینسو درگیر منازعات مرزی اند، همدیگر را در این خشونت مرگبار متهم کرده اند.

منازعه میان این دو ایالت از ماه گذشته پس از آن افزایش یافت که مقامات در میزورام پولیس آسام را به تصرف یک پوستهٔ مرزی متهم کردند.

هیمانتا بیسوا شرما، وزیر اعلای آسام در صفحهٔ تویترش نوشته است که شش تن از منسوبین پولیس آسام زندگی شان را در دفاع از مرز های قانونی این ایالت "قربان" کردند.

این در حالی است که زوراماتانگا، همتای او از ایالت میزورام بدون این که تلفات را تایید کند با نشر یک اعلامیه گفت که گلوله باری پس از آن آغاز شد که ۲۰۰ منسوب پولیس ایالت آسام به زور وارد یک پوستهٔ این ایالت شدند.

آقای زوراماتانگا همچنان ادعا کرد که پولیس آسام نخست به گلوله بپرداخته، دست به تخریب وسایط زده و بر غیرنظامیان، به شمول یک زوج گردشگر حمله کردند.

مقامات هر دو ایالت برای اثبات ادعا‌های شان کمپاین‌هایی را در رسانه‌های اجتماعی راه اندازی کرده و ویدیو‌های این درگیری را نشر کرده اند.

امیت شاه، وزیر داخلهٔ هند برای فرونشاندن این تنش‌ تلاش‌ها را آغاز کرده و امروز نیز از هر دو وزیر اعلای ایالتی خواست تا خشونت را پایان بخشند.

میزورام تا سال ۱۹۷۲ بخشی از قلمرو آسام بود، اما پس از آن از این ایالت جدا شد و در سال ۱۹۸۶ منحیث ایالت به رسمیت شناخته شد.

میزورامی‌ها می‌گویند که ساحاتی را که آسام بر آن ادعا ملکیت دارد، از بیش از صد سال است که مردم این ایالت در آن زیست دارند، اما آسامی‌ها می‌گویند که میزورامی‌ها یک بخش بزرگ این قلمرو را به زور تصرف کرده اند.

XS
SM
MD
LG