لینک های دسترسی

Breaking News

رقابت اسکی 'جام صلح و دوستی' در بامیان برگزار شد


عکس: آرشیف

نخستین دور رقابت‌های اسکی امسال هم‌زمان با تشدید جنگ و نا امنی در سطح افغانستان، زیر عنوان "جام صلح و دوستی" در بامیان برگزار شد.

دراین رقابت‌ها که در سه بخش دختران، نوجوانان و جوانان راه اندازی شده بود بیش از ۶۰ ورزشکار اشتراک کرده بود.

سلسله مسابقات اسکی همه ساله در ولایت بامیان برگزار می‌شود. هرچند ورزش اسکی در سال‌های اخیر، رشد بی‌پیشینهٔ داشته است، اما نبود وسایل اسکی و تجهیزات آن همواره یکی از دلایل انتقادهای ورزشکاران دراین ولایت است.

سید علی‌جان، یک تن از اسکی‌بازان در بامیان به صدای امریکا گفت: "علاقه‌ٔ زیاد به اسکی دارم. زمستان در بامیان برف است و امنیت دارد، اما اسکی نداریم. "

گسترش ناامنی و جنگ در سطح افغانستان، شیوع بیماری کووید۱۹ و قرنطین در کشورهای اروپایی و غربی و رویدادهای امنیتی اخیر دراین ولایت نیز مسابقات اسکی در بامیان را متأثر کرده است.

سجاد حسینی، عضو تیم ملی اسکی افغانستان گفت: "یک تعداد اسکی‌بازان و سیاحان خارجی قرار بود بامیان بیایند. همچنان خیلی از افراد دیگر علاقمند حضور در بامیان بودند اما آن‌ها تردید دارند که مبادا بامیان باردیگر زیرتهدیدات امنیتی قرار گیرد."

ورزشکاران و برگزار کنندگان این مسابقات می‌گویند که آنان با برگزاری این نوع رقابت‌های اسکی از جهانیان می‌خواهند که با آنان هم‌صدا شده، جنگ و ترور را در افغانستان پایان دهند.

بامیان با داشتن هوای سرد و کوه‌های مرتفع و برفگیر از مناسب‌ترین مکان‌ها برای مسابقات اسکی در افغانستان خوانده شده است.

فدراسیون اسکی افغانستان ‌می‌گوید که قرار است در ماه فبروری سال‌جاری، مسابقات بزرگ اسکی را با حضور ورزشکاران خارجی در بامیان راه اندازی کنند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG