لینک های دسترسی

Breaking News

سگ‌ها در امریکا بیماران کووید۱۹ را تشخیص می‌دهند


عکس: آرشیف

در گذشته، نیروهای امنیتی برای کشف مواد مخدر یا مواد انفجاری از سگ‌های تعلیم‌یافته استفاده می‌کردند، اما حالا ایالات متحده برنامهٔ آزمایشی تشخیص بیماران کووید۱۹ توسط سگ‌ها را در میدان هوایی میامی ایالت فلوریدا آغاز کرده است.

دو سگ تربیت شده از نژاد شپرد بلجیمی و شپرد هالندی در میدان بین‌المللی میامی ماسک کارکنان را برای تشخیص بیماری کووید۱۹ بو می‌کنند.

دانییلا لوین کاوا، شاروال میامی-دید، در بیانیه‌ای در مورد این برنامه آزمایشی گفت: "این همه‌گیری ما را مجبور کرده است که برای پیشگیری از شیوع [کروناویروس] دست به خلاقیت بزنیم."

مقامات میدان هوایی بین المللی میامی گفته اند که این دو سگ که در بخش بازرسی امنیتی کارکنان میدان هوایی موظف شده‌اند، در پوهنتون بین‌المللی فلوریدا آموزش دیده‌اند. میزان درستی تشخیص کووید-۱۹ توسط این سگ‌ها "بین ۹۶ تا ۹۹ درصد است".

اگر این سگ‌ها تشخیص دهند که فردی بوی کروناویروس را می‌دهد، از او آزمایش فوری کووید-۱۹ گرفته می‌شود.

مسوولین میدان بین‌المللی میامی گفته اند که اولین میدان هوایی در ایالات متحده است که از این سگ‌ها استفاده می‌کنند.

جمیز لوگن، استاد پوهنتون طب در لندن می‌گوید که پیش از این نیز از سگ های تعلیم‌یافته برای تشخیص امراض مانند ملاریا استفاده شده است.

او گفت که سگ‌ها ویروس را نه بلکه بوی بدن انسان را شناسایی می‌کنند که پس از وارد شدن ویروس به بدن تغییر می‌کند.

آقای لوگن می‌گوید که از این سگ ها در مکان های مزدحم مانند میدان های هوایی، ایستگاه های ریل و ممکن در شفاخانه‌ها و مکاتب نیز استفاده شود.

پیش از این در بعضی کشور‌های دیگر از جمله فنلند و بریتانیا نیز از سگ‌ها برای تشخیص بیماران کووید۱۹ استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG