لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: ۲۴ نفر در اثر برفباری و سردی هوا در کنر جان باختند


عکس: آرشیف

مقام‌های محلی طالبان در ولایت کنر می‌گویند که در اثر برفباری و سردی هوا در بخش‌های این ولایت، ۲۴ نفر به شمول ۱۲ کودک جان باخته اند.

نجیب‌الله روحانی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای این ولایت روز پنجشنبه ۲۳ جون (دوم سرطان) به صدای امریکا گفت که در ۴۸ساعت گذشته، بخش‌های این ولایت شاهد بارندگی و برفباری شدید بوده که به باشندگان این ولایت تلفات وارد کرده است.

آقای روحانی افزود که تنها ۱۲ کودک در درۀ "دیوگل" ولسوالی سوکی و شش نفر دیگر در ولسوالی شیگل این ولایت جان باخته اند.

رییس اطلاعات و فرهنگ افزود که ریزش برف در دو روز گذشته، سبب مسدود شدن راه‌های مواصلاتی به مرکز ولسوالی‌های این ولایت شده است.

خبرگزاری دولتی باختر نیز گزارش داده که در بسیاری از نقاط کوهستانی ولایت کنر برفباری شدید صورت گرفته که در اثر آن به باشندگان این ولایت تلفات جانی و خسارات مالی وارد شده است.

بر اساس معلومات مقام‌‌های طالبان تیم‌های صحی و مدد رسان به ولسوالی سوکی و شیگل این ولایت برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان فرستاده شده است.

مقام‌های طالبان در کنر همچنین گفته اند که در اثر سردی هوا و برفباری‌های اخیر صدها راس مواشی باشندگان این ولایت تلف شده و مشکلات زیادی را به باشندگان محل وارد کرده است.

در دو روز گذشته، بسیاری از ولایات افغانستان شاهد باران‌های شدید بود که به گفتۀ مقام‌های طالبان در برخی از ولایات به شمول بامیان و کنر برفباری شدید صورت گرفته است.

رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای کنر اضافه کرد که در پی بارندگی‌های شدید، دیوار یک منزل در مرکز این ولایت فرو ریخته که در نتیجۀ آن، شش نفر به شمول زنان و کودکان جان باخته اند.

به گفتۀ آقای روحانی این حادثه دیشب در اسعدآباد، مرکز ولایت کنر رخ‌داد و تمامی قربانیان آن، اعضای یک خانوده اند. او افزود که در این حادثه چهار تن دیگر زخمی شده اند که در حال حاضر، در شفاخانه تحت درمان قرار دارند.

پیش از این ریاست هواشناسی افغانستان از احتمال بارندگی شدید و سرازیر شدن سیلاب‌‌ها در بیشتر از ۲۰ ولایت افغانستان خبر داده بود.

در این حال، وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی حکومت طالبان می‌گوید که در اثر سرازیر شدن سیلاب‌ها در روزهای اخیر، دست‌کم ۱۱ نفر جان باخته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده اند.

شرف‌الدین مسلم، معین این وزارت دیروز به خبرنگاران گفت که این سیلاب‌ها در ولایات بدخشان، بغلان، تخار، فاریاب، کندز، پکتیکا، کنر و لغمان سراسر زیر شده که در اثر آن، ده‌ها خانه تخریب و راه‌های مواصلاتی بسیاری از ولسوالی‌ها به مرکز این ولایات مسدود شده است.

این در حالی است که روز گذشته، ولایات پکتیکا، خوست و ننگرهار شاهد زلزلۀ شدید بود که به گفتۀ مقام‌های طالبان تا کنون بیش از ۱۰۰۰ نفر جان باخته و بیش از ۱۵۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

حکومت طالبان از نهادهای بین‌المللی خواسته است که برای بیرون کشیدن قربانیان از زیر آوارها و رسیدگی به باشندگان محل اقدام کرده و گروه‌های نجات را به محل اعزام کنند.

XS
SM
MD
LG