لینک های دسترسی

Breaking News

شورای امنیت ملل متحد نشستی را در مورد افغانستان برگزار می‌کند


هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که قرار است شورای امنیت این سازمان روز پنجشنبه ۲۳ جون (دوم سرطان) نشست ویژۀ را در مورد افغانستان برگزار کند.

به گفتۀ یوناما اعضای این شورا دربارۀ گزارش اخیر منشی عمومی این سازمان در مورد افغانستان بحث خواهند کرد. این نشست حوالی ساعت ۶:۳۰ دقیقۀ شام به وقت کابل آغاز خواهد شد.

یوناما افزوده که در این نشست رامز الاکبروف، معاون نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد در مورد وضعیت موجود در افغانستان به اعضای این شورا معلومات خواهد داد.

ملل متحد اخیراً در گزارشی گفت که طالبان از اپریل ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو قدرت خود را در افغانستان تحکیم بیشتر بخشیده و ۴۱ عضو این گروه را که درج فهرست تعزیرات این سازمان است،‌ در کابینه و سایر کرسی‌های ارشد اداره‌ٔ بالفعل خود گماشته اند.

ملل متحد در این گزارش خود همچنین گفت که طالبان این افراد را در کرسی‌های مهم با توجه به وفاداری و ارشدیت اعضای این گروه گماشته اند،‌ نه بخاطر شایستگی آنان.

علاوه بر آن، رابطه میان طالبان و القاعده نزدیک باقی مانده و رهبر شبکهٔ القاعده بیعت خود را با هبت‌الله آخندزاده تجدید کرده است. در این گزارش آمده که ارزیابی دول عضو ملل متحد نشان می‌دهد که القاعده پناهگاه امن در زیر حاکمیت طالبان دارد و افراد وابسته به این شبکه از آزادی عمل در افغانستان برخوردار اند.

در گزارش اخیر سر منشی ملل متحد در مورد وضعیت افغانستان آمده است که پس از مسلط شدن طالبان در اگست سال گذشته، شاخهٔ خراسان - داعش نیز حملات خود را در افغانستان افزایش داده است.

ملل متحد همچنین از نقض حقوق اساسی شهروندان این کشور به ویژه زنان و دختران توسط طالبان ابراز نگرانی کرد و گفت که طالبان علی‌رغم فشارهای جامعه جهانی، به نقض حقوق شهروندان این کشور ادامه داده اند.

ملل متحد در این گزارش ضمن نگرانی از بحران بشری و اقتصادی در این کشور گفته است که در حال حاضر، ۲۴.۴ میلیون نفر به کمک‌های بشری نیاز دارند.

اما طالبان پیش از این گزارش‌ها دربارۀ نقض حقوق شهروندان افغانستان و حضور گروه‌های خارجی به شمول شبکۀ القاعده در این کشور را رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG