لینک های دسترسی

Breaking News

سگرت‌ برقی به قلب و شش‌ آسیب می‌رساند – تحقیق


انجمن بیماری‌های قلبی ایالات متحده با نشر بیانیه‌ای گفته است که استعمال سگرت‌های الکترونیک یا برقی تاثیرات منفی بر سلامت قلب و شش‌ها دارد.

این نهاد طبی با نشر بیانیه‌ای گفته است: "سگرت برقی مواد متعددی را وارد بدن می‌کند که احتمالاً‌ زیانبار اند،‌ به شمول مواد کیمیایی و دیگر مشتقاتی که تاثیرات آن بر بدن تا هنوز درک نشده است."

در این بیانیه آمده است: "تحقیقات نشان داده است که نیکوتین موجود در سگرت‌های برقی با تغییرات حاد در سیستم قلب و رگ‌ها، به شمول افزایش فشار خون و ضربان قلب، مرتبط است."

انجمن بیماری‌های قلبی ایالات متحده با اشاره به یافته‌های یک تحقیق جداگانه گفته است که بین استعمال سگرت برقی و ابتلا به بیماری‌های تنفسی، چون امراض بندشی جهاز تنفسی، برانشیت مزمن و نفس‌ تنگی، ارتباط نزدیک موجود است.

در بیانیهٔ انجمن بیماری‌های قلبی ایالات متحده آمده است که حتا سگرت‌های برقی که حاوی نیکوتین هم نباشد،‌ موادی را در خود دارد که می‌تواند خطرات جدی صحی را در پی داشته باشد.

بیانیه حاکی است: "تحقیقاتی صورت گرفته است که حتا اگر نیکوتین هم در سگرت برقی موجود نباشد، محتویاتی چون ذایقه‌دهنده‌های موجود در آن سبب آسیب قلب بیماری‌های شش در نزد حیوانات شده است."

جیسن روز، رییس کمیتهٔ‌ تحریرات بیانیه‌های علمی انجمن بیماری‌های قلب امریکا گفته است: "تاثیرات منفی سگرت برقی در مطالعات بر افرادی تثبیت شده است که با مواد کیمیایی این محصول تجارتی معروض بوده اند."

یافته‌های این نهاد معتبر علمی نشان داده است که برخی افراد پس از استعمال دوامدار سگرت برقی به خاطر بیماری تنفسی ناشی از آن بستری شده اند. با اینحال،‌ بیانیهٔ انجمن بیماری‌های قلب ایالات متحده انجام تحقیقات بیشتر را سفارش کرده است تا تاثیرات سگرت الکترونیک بر بدن انسان به گونهٔ قطعی درک شود.

سگرت برقی یکی از معمول‌ترین محصولات تنباکو بین نوجوانان خوانده شده و بر اساس گزارش مرکز وقایه و کنترول امراض ایالات متحده،‌ بیش از ده درصد امریکایی‌هایی که بالاتر از ۱۸ سال عمر دارند، سگرت برقی استعمال می‌کنند.

داکتر روز، ضمن ابراز نگرانی از افزایش استعمال سگرت برقی گفته است: "چون سگرت‌های برقی و محصولات شبیه آن از حدود ۱۵ سال به اینسو در امریکا رایج شده است،‌ ما معلومات کافی در مورد تاثیرات دراز مدت صحی آن نداریم."

XS
SM
MD
LG