لینک های دسترسی

Breaking News

نوشیدن چای سبب سلامت قلب می‌شود – پژوهش


نوشیدن چای کم از کم سه بار در هفته خطر ابتلا به بیماری‌ها و سکتۀ قلبی را کاهش می‌دهد.

یافته‌های یک پژوهش جدید که در ژورنال اروپایی وقایۀ بیماری‌های قلب نشر شده، از مزایای نوشیدن چای بر سلامت قلب پرده برداشته است.

دانشمندان در این پژوهش دراز مدت حدود ۱۰۱ هزار اشتراک کننده را که هیچ سابقۀ بیماری قلب، سکته یا سرطان را نداشتند، در دو گروه جداگانه زیر نظر گرفتند.

یک گروه از اشتراک کنندگان در جریان پژوهش هفتۀ سه بار یا بیشتر چای نوشیده و گروه دوم هیچ چای نمی‌نوشیدند. پس از گذشته بیشتر از هفت سال، دانشمندان متوجه شدند که گروهی که چای می‌نوشیدند از سلامت بهتر قلبی برخوردار بودند و کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری و سکتۀ قلبی قرار داشتند.

دانشمندان شامل در این پژوهش مزایای صحی چای را به موجودیت "پولی‌فینول‌ها" در چای نسبت می‌دهند. به گفتۀ داکتران، پولی‌فینول‌ها مواد کیمیایی اند که سبب بهبود عملکرد رگ‌های خون شده و از غلیظ شدن خون جلوگیری می‌کنند.

گی منتز، متخصص قلب به وبسایت صحی هلت‌لاین گفته است که پولی‌فینول‌ها همچنان سبب افزایش کولسترول خوب در بدن شده و از آن طریق نیز در محافظت قلب و رگ‌ها نقش داشته می‌تواند.

چای سیاه یا سبز؟

دونگ فنگ، پژوهشگر ارشد این پژوهش و استاد طب در اکادمی چین می‌گوید که بیشتر اشتراک کنندگان پژوهش جدید، ترجیح داده بودند چای سبز بنوشند.

مزایای صحی نوشیدن چای در پژوهش جدید، در مردان بیشتر از زنان مشهود بوده است که به گفتۀ دانشمندان می‌تواند دلیل آن، شانس کمتر ابتلای زنان به بیماری‌های قلب باشد.

دانشمندان گفته‌اند که پژوهش آنان ادامه خواهد داشت تا یافته‌های بیشتری برملا شود.

پیش از این چند پژوهش دیگر از مزایای نوشیدن چای بر سلامت چشم و بهبود حافظه نیز حکایت داشت.

XS
SM
MD
LG