لینک های دسترسی

Breaking News

کمپاین فرعی واکسین پولیو در ۲۳ ولایت افغانستان آغاز شد


آرشیف

وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان می‌گوید که امروز دوشنیه ۱۵ می (۲۵ ثور) کمپاین فرعی واکسین پولیو در ۲۳ ولایت افغانستان آغاز شد.

شرافت زمان امرخیل، سخنگوی وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان، با فرستادن معلوماتی به رسانه‌ها گفت که در این دور کمپاین فرعی ۲۱۷ ولسوالی تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

به گفتۀ او در نظر است در این دور ۶.۴ میلیون کودک کمتر از پنج سال واکسین شوند.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان این کمپاین سه روز ادامه خواهد داشت.

این کمپاین در حالی راه‌اندازی می‌شود که دو واقعۀ مثبت پولیو طی سال روان میلادی در افغانستان ثبت شده است. این واقعات در ولسوالی کوت و بتی‌کوت ننگرهار شناسایی شده است.

یکی از کودکان مبتلا که چهار سال داشت، جان داده است. سخنگوی وزارت صحت طالبان علت مرگ وی را بیماری دیگر عنوان کرده است. همچنان امرخیل به طلوع نیوز گفته است که کودک مبتلای دیگر ۱۱ ساله است.

قبل از ثبت این واقعات مثبت پولیو، چندین بار نمونه‌های محیطی ویروس فلج کودکان در ننگرهار مثبت تشخیص شده بود که به همین دلیل وزارت صحت عامه حکومت طالبان و سازمان‌های بین المللی دخیل در سکتور صحی کمپاین‌های ویژه واکسین پولیو را در شرق این کشور راه‌اندازی کردند.

سال گذشتۀ میلادی دو واقعۀ مثبت پولیو در افغانستان ثبت شد، اما در سال ۲۰۲۱، چهار مورد ثبت شده بود.

داکتران می‌گویند که فلج کودکان یا پولیو یک بیماری ویروسی است که درمان ندارد و فقط با تطبیق واکسین قابل پیشگیری است.

این بیماری بیشتر کودکان را مبتلا می‌کند و می‌تواند باعث فلج دایمی یا مرگ شود. پیشگیری و محو این بیماری تنها با واکسین کودکان در هر مرحله از کمپاین امکان‌پذیر است.

افغانستان و پاکستان دو کشوری در جهان استند که ویروس پولیو هنوز زندگی کودکان را در آن تهدید می‌کند.

XS
SM
MD
LG