لینک های دسترسی

Breaking News

تعهد ده میلیون دالری امریکا برای حمایت از زنان مجری قانون در افغانستان


سفارت ایالات متحده در کابل گفته است که دفتر امور بین‌المللی مواد مخدر و تنفیذ قانون وزارت خارجۀ این کشور برای حمایت از زنان اجراکنندۀ قانون در افغانستان ده میلیون دالر تعهد کرده است.

این سفارت در صفحۀ تویتر خود نگاشته است که راس ویلسن، شارژدافیر این سفارت در میز گردی با زنان که وظیفه انفاذ قانون را دارند گفتگو کرده و به چالش‌هایی که آن‌ها هنگام اجرای وظیفه با آن مواجه اند، گوش داده است.

سفارت امریکا گفته است که شارژدافیر ویلسن، از کمک ده میلیون دالر برای حمایت از این زنان خبر داده و گفته است که زنان مجری قانون در افغانستان "قهرمانان واقعی" استند.

در بخش تنفیذ قانون در افغانستان، سه‌هزار و ۳۹۰ زن در چوکات پولیس و چهل زن در بخش اداری وزارت داخله کار می‌کنند. این وزارت گفته است که برای رسیدگی به قضایای زنان، آمار پولیس زن تا سال ۲۰۲۴ به ده‌هزار نفر خواهد رسید.

لوی سارنوالی افغانستان گفته است که مجموع کارمندان این نهاد ۷۰۴۰ نفر است که از این میان ۱۷ درصد آنرا را زنان تشکیل می‌دهند که در حدود ۱۲۰۰ نفر می‌شود.

بر اساس گزارش لوی سارنوالی، ۲۵ زن به عنوان سارنوالان مسلکی در سال ۱۳۹۹ خورشیدی استخدام شده اند.

احمد فهیم قویم، رییس مطالعات قضایی و حقوقی محکمۀ عالی افغانستان به صدای امریکا گفت که در حال حاضر ۲۵۷ قاضی زن در این نهاد کار می‌کنند.

همچنان صدها زن افغان برای دفاع از حقوق مظنونان و متهمان به حیث وکلای مدافع در افغانستان مصروف کار اند.

XS
SM
MD
LG