لینک های دسترسی

Breaking News

سویس به ۵۰۰۰ نفر اجازه می‌دهد کانابیس مصرف کنند


حکومت سویس برای مقاصد پژوهشی فقط به ۵۰۰۰ نفر در آن کشور اجازۀ استعمال کانابیس را می‌دهد. اما تنها افرادی که از قبل این ماده را مصرف کرده باشند، شامل تحقیق شده می‌توانند.

مقام‌های سویسی به خبرگزاری رویترز گفته اند که بر اساس نتایج این تحقیق، مقررات جدید استعمال تفریحی کانابیس در آن کشور شکل داده خواهد شد.

کانابیس به گل یا غوزۀ گیاه شاهدانه گفته می‌شود که مشتقات دیگر آن با نام‌های چرس، ماروانا و بنگ مشهور است.

کابینۀ سویس این "پروژۀ محدود آزمایشی" را پیشنهاد کرده است که بر اساس آن قانون منع استفاده از کانابیس که از سال ۱۹۵۱ به اینسو نافذ است، تعدیل خواهد شد.

حکومت سویس در جولای سال گذشته، زمانی در پی روش‌های جدید تنظیم مصرف کانابیس بر آمد که قوانین نافذ آن کشور، پوهنتون برن را از انجام تحقیقات علمی در مورد تاثیرات کانابیس باز داشت.

بر اساس تخمین‌های حکومت سویس، حدود ۲۰۰ هزار نفر در آن کشور به گونۀ غیرقانونی مشتقات کانابیس را مصرف می‌کنند، هرچند این عمل در سویس جرم پنداشته می‌شود.

حکومت سویس با نشر بیانیه‌ای گفته است "بدون اینکه قانون عمومی ممانعت از استمعال کانابیس نقض شود، باید قادر باشیم که مدل‌های جدید مقرراتی را بر مبنای وضعیت کنونی آزمایش کنیم".

در این اعلامیه از "تجارت غیرقانونی کانابیس در مکان‌های عامه که به گونۀ فزاینده اخلال کننده است و به مردم حس نا امنی می‌دهد و منابعی که صرف مبارزه با قاچاق مخدرات در ساحات شهری‌ می‌شود" به عنوان تاثیرات منفی قوانین جاری در آن کشور یاد شده است.

شماری از کشورهای اروپایی چون پرتگال و جمهوری چک مصرف کانابیس را قانونمند کردند و در لوگزامبورگ نیز بحث در مورد قانونمند ساختن مصرف کانابیس و مشتقات آن جریان دارد.

شماری از ایالت‌های امریکا نیز محدودیت‌های قانونی مصرف ماروانا و چرس را برداشته اند تا از مصرف پول برای مبارزه با این مواد جلوگیری کرده و نیز از وضع مالیه بر تجارت آن عاید کمایی کنند.

XS
SM
MD
LG