لینک های دسترسی

Breaking News

فرار هزاران کرد سوری به ترکیه از بیم قساوت تندروان


مهاجرین کرد سوری در مرز میان سوریه و ترکیه

ده ها هزار مهاجر کردی در جریان ۲۴ ساعت گذشته از بخش های شمال شرقی سوریه به ترکیه پس از آن فرار کردندکه جنگجویان گروه دولت اسلامی خانه و روستای شان را اشغال کردند. مقام های ترکی نیز گفتند که به ۴۵ هزار مهاجر کردی اجازه ورود به ترکیه داده شد.

فرهاد باکر، وکیل کردی می گوید که حدود ۶۰ هزار مهاجر کردی روستا هایشان را در شهرک عین العرب ترک کرده و به ترکیه فرار کرده اند. او این وضعیت را "فاجعۀ بشری" خواند و جامعۀ بین المللی را به مقابله با آن ترغیب کرد.

تلویزیون العربیه گزارش داد که تندروان گروه دولت اسلامی در جریان چند روز گذشته ۶۰ روستای کردی را در شمال سوریه تصرف کرده اند. صدای امریکا نتوانسته است این ادعا را مستقلانه تایید کند.

رامی عبدالرحمان از دیدبان سوریه برای حقوق بشر می گوید که ۳۰۰ جنگجوی کردی از ترکیه وارد سوریه شده است تا با تندروان دولت اسلامی مقابله کنند. شاهدان می گویند که نیرو های کردی تنها با اسلحۀ خفیف مسلح اند، حالانکه تندروان سلاح سنگین دارند.

ابراهیم هلال، پناهجوی کرد سوری به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت که خانه اش ویران شده و خانوادۀ وی همه دار و ندار خود را از دست داده است. او گفت که وقار خانواده اش نیز خدشه دار شده است زیرا تندروان، زنان کردی را برای آنچه وی "سرگرمی" خواند، با خود برده اند.

اسماعیل عبدالرحمان مهاجر دیگر کردی به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت که جنگجویان گروه دولت اسلامی هیچ پروایی ندارند که کرد ها به کدام گروه سیاسی یا دینی متعلق اند.

عبدالرحمان می گوید که تندروان با کرد ها مانند مرتدین برخورد می کنند. او اضافه می کند که جنگجویان گروه دولت اسلامی کرد ها را سربریده و در مساجد اعلان می کنند که هر کسی سه کرد را بکشد به بهشت خواهد رفت.

ناجی میلاب، تحلیلگر نظامی به بخش عربی تلویزیون سکای گفت که گروه دولت اسلامی تلاش می کند تا "تراکم جمعیت" را در ساحات شمالی سوریه وارد کند. او هشدار می دهد که با ادامۀ این قساوت، در نهایت ۱۵۰ هزار کرد ساکن در این مناطق بیجا خواهند شد.

ائتلاف مخالفین حکومت سوریه روز شنبه با نشر بیانیه یی جامعۀ جهانی را ترغیب کرد تا برای توقف آنچه پاکسازی قومی و کشتار جمعی در شهرک عین العرب خوانده شد، از حملات هوایی استفاده کند.

گزارشگر: ادوارد ایرانین

برگردان: نجیب الله احمدیار

XS
SM
MD
LG