لینک های دسترسی

Breaking News

ابهام در قضیه کشته شدن هشت تبعه افغانستان در تاجکستان


ابهام در قضیه کشته شدن هشت تبعه افغانستان در تاجکستان

حادثه کشته شدن هشت تبعه افغانستان در جنوب تاجکستان سر و صداها را در محافل خبری و سیاستمردان این کشور به بار آورده است.

زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان، می‌گوید که حادثه کشته شدن هشت تبعه افغان در جنوب تاجکستان را با مقامات این کشور بررسی میکند.

آقای رسول، که روز پنج ‌شنبه‌ ٢٨ جولای پس از دیدار با امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجکستان، با خبرنگاران صحبت داشت، خبر کشته شدن اتباع افغان در این کشور را تأیید کرد.

وی گفت که حالا با جانب تاجکستان جزئیات این قضیه و تفصیلات کشته شدن شهروندان افغانستان را بررسی میکند. آقای رسول گفت "شکی نیست، که یک تصادف صورت گرفته و باید اصل حادثه تحقیق شود. تا زمان بازگشت به کابل این قضیه را روشن خواهیم کرد."

برخی از رسانه‌های افغانستان گزارش داده‌اند، که در مناطق مرزی تاجکستان با افغانستان هشت تن از اتباع افغانستان در شرایط نامعلوم کشته شده‌اند. بنا بر گزارش ها، این افراد ساکنان ولایت سمنگان افغانستان بوده و اخیراً به عنوان سیاح به تاجکستان آمده بودند.

از جمله، خبرگزاری "پژواک" افغانستان از قول احمد خان سمنگانی، نماینده پیشین ولسی جرگه(مجلس سفلای پارلمان افغانستان)، نوشته است که این مجلس در صدد است این موضوع را با سفارت تاجکستان در شهر کابل مطرح کند.

منابع وزارت امور داخله و نیروهای مرزبانی کمیته امنیت ملی تاجکستان از ابراز نظر درباره این حادثه خودداری کردند. شرایط کشته شدن این هشت تبعه افغان و محل حادثه دقیقاً روشن نیست.

طبق اطلاع منابع غیررسمی، این حادثه هفته گذشته در یکی از مناطق مرزی ولایت ختلان در مرز مشترک تاجکستان با افغانستان رخ داده و اجساد هشت تبعه افغان به شهر دوشنبه انتقال داده شده است.

ابوالحسن امان، قنسول افغانستان در تاجکستان گفت، که سفارت این کشور در شهر دوشنبه با نهادهای ذیربط تاجکستان، قضیه کشته شدن اتباع افغان را بررسی کرده و تنها پس از انجام این گفتگوها جزئیات این حادثه را اعلام خواهد کرد.

در همین حال، کارشناسان تاجک نیز حادثه کشته شدن اتباع افغانستان را یک عمل غیرمعمولی عنوان میکنند. اسکندر فیروز، کارشناس تاجک میگوید در سال جاری در مرز میان تاجکستان و افغانستان این دهمین درگیری مسلحانه است و شاید این افراد در پی درگیری مسلحانه کشته شده‌اند.

امّا به گفته او، باز هم این مسئله روشنی میخواهد. وی میگوید آیا آنها قاچاقچیان مواد مخدر بودند یا افراد دیگر، که معمولا در این منطقه به طلاشویی، جمع‌آوری هیزم یا ریشه کمال – از جمله گیاهان طبی است - مشغول می‌شوند. به این دلیل، این موضوع حالا مطرح است.

کارشناسان تاجک میگویند، نیروهای امنیتی این کشور به هنگام کشته شدن قاچاقبران افغانستان یا تاجکستان سریع تر از حادثه، خبر پخش میکنند. امّا با گذشت یک هفته از حادثه مذکور نیروهای تاجکستان از وقوع این حادثه اظهار بی اطلاعی میکنند، که خود باعث بروز حدس و گمان میشود.

با این همه، کارشناسان به این باورند، که سرانجام با خواست وزیر امور خارجه افغانستان، که ضمن سفر رسمی در تاجکستان قرار دارد، در بازگشایی این مسئله روشنی پیدا خواهد شد.

XS
SM
MD
LG