لینک های دسترسی

Breaking News

گسست طالبان و حکمتیار در انتخابات افغانستان


یازده نامزد برای احراز ریاست جمهوری رقابت می کند

حزب اسلامی به رهبری حکمتیار از یک نامزد ریاست جمهوری ابراز حمایت کرده است اما طالبان بحث ها نامزدان را میان تهی خوانده اند.

در گرماگرم پیکارهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، موقف دو گروه مسلح مخالف دولت هم آشکار گردیده است.

شاخهء غیرقانونی حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار، که بر ضد نیروهای خارجی و افغان می جنگد، به روز شنبه در یک خبرنامه از نامزدی قطب الدین هلال به ریاست جمهوری اعلان حمایت نمود. این گروه از حامیان اش خواسته است تا در انتخابات اشتراک ورزیده به آقای هلال رای دهند.

این درحالی است که شاخۀ قانونی حزب اسلامی تحت رهبری عبدالهادی ارغندیوال، آقای محمد خان را به حیث معاون اول داکتر عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده است.

بر اساس همین خبرنامه، دو نامزد دیگر ریاست جمهوری، داکتر عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، هم خواستار حمایت حزب اسلامی حکمتیار شده بودند اما به دلیل عدم سازگاری با شرایط این گروه به نتیجه ای دست نیافتند. آقایون عبدالله و احمدزی تا حال در باره خبرنامه حزب اسلامی حکمتیار واکنشی نشان نداده اند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) گفته است که حمایت گروهای مسلح مخالف دولت از نامزدان ریاست جمهوری، مانع قانونی ندارد.

جانداد سپین غر، رئیس اجرائیوی فیفا به رادیو آشنا صدای امریکا گفت "انتخابات زمینه سازی برای ملحق شدن احزاب حتی اگر مسلح هم باشند به روند دیموکراتیک است، و فیفا در اینمورد اعتراضی ندارد اما اگر یک کاندید آلوده به جرایم جنگی باشد، مسله تغییر میکند زیرا خلاف قوانین انتخابات میباشد."

انتقاد طالبان

طالبان، گروه مسلح دیگر مخالف دولت افغانستان و متحدین غربی آن، از هیچ نامزد ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی ابراز حمایت نکرده است. طالبان در گذشته انتخابات را نفی کرده، نامزدان و رای دهندگان را تهدید نموده بودند.

در تازه ترین مورد، طالبان بحث های نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را بباد انتقاد گرفته اند.

این گروه در نوشته ای در وب سایت خود مناظره های تلویزونی نامزدان ریاست جمهوری را میان تهی خوانده نوشته است که هیچ کدام از نامزدان در باره "آزادی و استقلال" افغانستان صحبت نکرده است. به باور طالبان، در عدم آزادی و حاکمیت ملی منشورهای انتخاباتی نامزدان به شعارهای غیرعملی می ماند.

جانداد سپین غر می گوید "آن عده از طالبانی که به روند انتخابات باور داشته و رای میدهند حق دارند نظر و انتقاد خود را در مورد برنامه های کاندیدان ابراز دارند اما جنگجویان مسلح طالبان که بار ها انتخابات در افغانستان را رد کرده اند، انتقاد از گفته ها و برنامه های کاندیدان از جانب شان بی مفهوم است."

اگر چه طالبان و حزب اسلامی حکمتیار در مبارزه مسلحانه بر ضد نیروهای خارجی در افغانستان موقف مشابه دارد، اما سیاست های این دو گروه در قبال انتخابات ریاست جمهوری متفاوت بیان شده است.

مشخص نیست که حمایت حزب اسلامی حکمتیار از قطب الدین هلال بر شمار آرای این نامزد ریاست جمهوری چقدر خواهد افزود اما مخالفت طالبان با انتخابات تهدید جدی به این روند دانسته می شود.
XS
SM
MD
LG