لینک های دسترسی

Breaking News

کابینۀ طالبان تردد بس‌ها در مسیر کندهار-کویته و جلال‌آباد-پشاور را تصویب کرد


گذرگاه مرزی تورخم یکی از پر رفت و آمدترین مسیرها میان افغانستان و پاکستان است
گذرگاه مرزی تورخم یکی از پر رفت و آمدترین مسیرها میان افغانستان و پاکستان است

کابینۀ حکومت طالبان طرح رفت و آمد بس‌های مسافربری در مسیر کندهار-کویته و جلال‌آباد-پشاور را تصویب کرد.

جلسۀ کابینۀ حکومت طالبان به ریاست عبدالسلام حنفی، معاون رییس الوزرای این گروه روز سه شنبه اول فبروری (۱۲ دلو) به ادارات مربوط رهنمایی کرده است تا مراحل باقیماندۀ این روند را در فرصت کوتاه تکمیل کنند.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ طالبان در جریان سفر اخیرش به پاکستان خواستار فعال شدن دوبارۀ بس‌های مسافربری میان دو کشور شده بود.

در حال حاضر، مسافرانی که از افغانستان به پاکستان سفر می‌کنند، تا مرز سپین بولدک یا تورخم رفته و با عبور پیاده از مرز، سوار موترهای پاکستانی شده و به مقاصد شان در داخل پاکستان سفر می‌کنند.

اما تردد با خط بس‌های مسافربری به مسافران این سهولت را فراهم می‌کند تا بدون تبدیل کردن واسطۀ نقلیۀ شان در دو سوی مرز، به مقاصد شان در داخل دو کشور مسافرت کنند.

حکومت حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان نیز با جانب پاکستان توافق مشابهی کرده بود و بر اساس آن توافق، بس‌های مسافربری در مسیر جلال‌آباد-پشاور در سال ۲۰۰۶ برای مدتی فعال و چندی بعد متوقف شد.

در حکومت‌های پیشین افغانستان در ۱۹۷۰ تا اواخر دهۀ ۱۹۸۰ نیز بس‌های مسافربری میان جلال‌آباد و پشاور تردد داشتند، اما با رویکار آمدن حکومت‌های مورد حمایت اتحاد شوروی پیشین در افغانستان این خط ترانسپورتی متوقف شده بود.

XS
SM
MD
LG