لینک های دسترسی

Breaking News

نمایندگان طالبان و محاذ ملی در اسلام آباد گفتگو کردند


سیدحامد گیلانی، رهبر محاذ ملی

یک هیات تحریک طالبان، روز دوشنبه در اسلام آباد، مرکز پاکستان، با رهبر حزب محاذ ملی افغانستان، ملاقات کرده است.

دو مقام ارشد گروه طالبان که نخواستند نام شان افشا شود، با بیان این مطلب به رویترز گفته اند که رهبر طالبان این ملاقات اکتشافی را در اسلام آباد تایید کرده تا گامی برای آغاز دوبارۀ گفتگوها جهت ختم جنگ افغانستان باشد.

یکی از رهبران محاذ ملی که نخواست نامش افشا شود، این ملاقات را با سید حامد گیلانی تایید کرده است.

منابع طالبان گفته اند که در هیات طالبان، شباب الدین دلاور و جان محمد مدنی از دفتر سیاسی طالبان در دوحه شرکت داشته اند.

تاهنوز مشخص نیست که آیا در این ملاقات غیررسمی، پیشرفت های هم به دست آمده است یا خیر. بسیاری تلاش های گذشته، به منظور راه اندازی مذاکرات مستقیم بی نتیجه باقیمانده است. تلاش های مشابه در ۲۰۱۵ آغاز شد اما به زودی بدون کدام نتیجه یی پس از کشته شدن ملامنصور، رهبر پیشین طالبان، متوقف گردید.

ملاقات این هفتۀ اسلام آباد، به تعقیب نشست آخر هفته میان نمایندگان حزب اسلامی و افراد مرتبط با طالبان در ترکیه صورت می گیرد.

یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه، از مذاکرات اسلام آباد ابراز بی خبری کرد و گروه طالبان افغان نیز رسماً در این رابطه به سوالات پاسخ ندادند. هر دو جناح روز دوشنبه شرکت در ملاقات ترکیه را نیز رد کرده بودند.

این ملاقات هیات طالبان و آقای گیلانی در اسلام آباد پس از آن صورت می گیرد که ایالات متحده، پاکستان را به بازی دوگانه متهم ساخته از اسلام آباد خواسته است، گام های موثر و عملی تری در مبارزه علیه شبکۀ حقانی و افراد گروه طالبان مستقر در پاکستان بردارد.

وسیعاً باور ها بر این است که ملا هیبت الله آخندزاده، رهبر کنونی طالبان در پاکستان مخفی شده است.

در عین حال، ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان می خواند گفت که در نشست ترکیه نمایندگان رسمی طالبان شرکت نکرده بودند.

مجاهد در یک اعلامیه یی خبری گفته است "این یک بازی استخباراتی است که هدف آن صدمه رساندن به روند حقیقی صلح در افغانستان است." سخنگوی طالبان اذعان داشته که مذاکرات حقیقی زمانی می تواند صورت گیرد که تمام نیرو های خارجی افغانستان را ترک کنند.

موفقیت استراتیژی جدید امریکا

واشنگتن با اعمال فشار بر پاکستان، از اسلام آباد خواسته است تا رهبران شورشیان را به مذاکرات صلح دعوت کرده و از جانبی در سرکوبی و از بین بردن پناهگاه های امن طالبان در داخل خاک آن کشور گام های موثری بردارد.

پاکستان موجودیت پناهگاه های امن شورشیان و گروه های دهشت افگن را در خاک خود رد کرده و ادعا می کند که پاکستان خود قربانی دهشت افگنی بوده است.

دو مقام گروه طالبان به سیدحامد گیلانی گفته اند که به عنوان اقدام حسن نیت، قبل از مذاکرات در اسلام آباد، طالبان مرتبط با شبکۀ حقانی، هفتۀ گذشته ۱۴ سرباز اردوی افغان را در پکتیا رها کردند.

این درحالیست که براساس تازه ترین گزارش شورای امنیت ملل متحد در ماه گذشته، منشی عمومی ملل متحد گفت که "هیچ پیشرفت معنی دار در راستای حل فصل صلح آمیز" جنگ در افغانستان وجود نداشته است.

نیکی هیلی، نمایندۀ ایالات متحده در ملل متحد روز چهارشنبه، استراتیژی جدید را در افغانستان موفقیت آمیز عنوان کرده و از به طور خاص از احتمال مذاکرات آیندۀ صلح با طالبان ذکر کرد.

خانم هیلی به خبرنگاران گفت "پالیسی امریکا در افغانستان کارگر افتاده است. ما مشاهده می کنیم که به مذاکرات با طالبان و روند صلح در مقایسه با آنچه در گذشته شاهد بوده ایم، نزدیکتر شده ایم."

نیکی هیلی گفت که روند صلح کاملاً افغانی و به رهبری افغان ها بوده و تاکید کرد "فکر نمی کنیم که ما نیاز به تسهیل روند صلح داشته باشیم، فکر می کنیم که ما به باید از روند صلح حمایت کنیم."

XS
SM
MD
LG