لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان از ترس داعش تن به مذاکره می دهند - تحلیلگران


پیوستن جمعی از جنگجویان طالب به حکومت افغانستان در ولایت هرات
پیوستن جمعی از جنگجویان طالب به حکومت افغانستان در ولایت هرات

با وجود تلاشهای نافرجام حکومت به رهبری حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، اکنون شماری از تحلیلگران به این باورند که حضور گروه دولت اسلامی یا داعش در جنوب و شرق افغانستان، برخی رهبران طالبان را مجبور به مذاکره و مصالحه خواهد کرد.

اسدالله کهزاد، تحلیلگر مسایل سیاسی می گوید که برعلاوۀ حضور عمال داعش در افغانستان، فشار پاکستان بر طالبان سبب شده است تا شماری از فرماندهان آن گروهبه مذاکره با حکومت افغانستان تمایل نشان دهند.

با اینحال از دید برخی تحلیلگران به شمول یوسف یحیی پور آن عده از جنگجویان طالب که جز جنگیدن راه دیگری را برای امرار معاش سراغ ندارند به صفوف داعشیان خواهند پیوست. آقای یحیی پور استدلال می کند که نفود داعش در افغانستان در حدی نیست که بر طالبان فشار وارد کند.

آقای یحیی پور به صدای امریکا گفت "فقط حکومت و استخبارات پاکستان می تواند بالای طالبان فشار وارد کند تا به روند مذاکرات یکجا شوند، زیرا طالبان افغان زاده دستگاه استخباراتی پاکستان استند و وابستگی بی نهایت به نهاد های مذهبی آن کشور دارند."

مجیب الرحمن رحیمی، سخنگوی رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی افغانستان به رادیو آشنا صدای گفت که مذاکرات با طالبان آغاز نه شده است، اما او وجود اختلافاتی را تایید کرد که گفته می شود میان ملا عمر و شماری از طالبانی که مایل به پیوستن به داعش اند، بروز کرده است.

آقای رحیمی می گوید که در مقایسه با گروه داعش، پاکستان به ویژه نظامیان و استخبارات آن کشور نقش برازنده داشته و می تواند طالبان را وادار به مذاکره کند. او همچنین گفت که زمان پاسخ خواهد داد که آیا داعش می تواند بالای طالبان فشار وارد کند یا خیر.

حذف طالبان

شماری از آگاهان امور نیز استدلال می کنند که طالبان مورد قبول گروه دولت اسلامی یا داعش نبوده و از سویی هم گروه طالبان مانند گذشته دیگر حمایت پاکستان را با خود ندارد.

نجیب محمود استاد حقوق و علوم سیاسی در پوهنتون کابل می گوید که داعش تهدید جدی برای طالبان است. به باور آقای محمود، طالبان فکر می کنند که داعش آنان را حذف خواهد کرد.

این تحلیلگر سیاسی افغان استدلال می کند که طالبان گزینۀ جز مذاکره با حکومت افغانستان ندارند و پیوستن به حکومت افغانستان را به جای حذف شدن از سوی داعش ترجیح خواهند داد. او نیز پیوستن شماری از جنگجویان طالب را به صفوف داعش مردود نمی پندارد.

شماری از کارشناسان حل منازعات به این باور اند که ظهور یک گروه جدید می تواند طرفین درگیر یک منازعه را وادار به مذاکره و مصالحه کند، زیرا به باور آنان گروه های تازه ظهور مانند داعش خواهان بعلیدن تمام گروه های رقیب پیشین اند.

تا حال در مورد تعداد حامیان داعش در افغانستان معلومات دقیق در دست نیست، ولی دانیل فِلدمن، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان گفته است که ایالات متحده در حال بررسی نوع تهدید آن گروه در افغانستان می باشد تا در یابد که چگونه در برابر آن دست به کار شود.

در همین حال محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در تازه ترین اظهارات در مورد روند صلح افغانستان در هنگام سفر به واشنگتن گفت که طالبان دو انتخاب دارند، یا افغان باشند و یا اینکه با القاعده بپیوندند.

  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG