لینک های دسترسی

Breaking News

رهبر طالبان: از معاش کارمندان پول تقاعد کسر نشود


هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان با صدور فرمانی به وزارت مالیۀ حکومت طالبان دستور داده است که از این پس از معاش کارمندان ملکی و نظامی برای حقوق تقاعد پول کسر نکند.

در این فرمان ملا هبت‌الله آمده است: "سر از ماه حمل سال مالی ۱۴۰۳ وضع پول تقاعدی از معاشات کارمندان ملکی و نظامی متوقف شود...و در مورد تاریخ تقرر، مدت خدمت و پول وضع شده به نام تقاعد از تمام کارمندان برحال ملکی و نظامی معلومات داده شود."

حکومت طالبان در مورد این فرمان آخندزاده جزییات نداده است، اما به نظر می‌رسد که با صدور چنین فرمان، شاید رهبر طالبان در صدد لغو قانون بازنشستگی کارمندان ملکی و نظامی در افغانستان باشد. رهبر طالبان سال گذشته طرح بودجۀ وزارت مالیه برای پرداخت حقوق بازنشستگی را نیز رد کرده بود.

همچنین در این فرمان در مورد پرداخت حقوق تقاعدی کارمندان بازنشستۀ ملکی و نظامی افغان که در طول خدمت شان مقداری از معاش شان به نام تقاعد کسر شده است، چیزی گفته نشده است.

در بیش از دو و نیم سال گذشته که طالبان بر افغانستان حاکم شده اند، متقاعدین افغان باربار از پرداخت نشدن حقوق بازنشستگی شان شکایت کرده و چندین بار در مقابل وزارت مالیۀ حکومت طالبان تجمعات اعتراضی برپا کردند. هرچند، طالبان تا کنون رسماً اعلان نکرده اند که حقوق متقاعدین پرداخته می‌شود یا نه.

چندی پیش، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان گفته بود که قانون تقاعد تعدیل شده است و بر اساس قانون جدید، حقوق متقاعدین پرداخته خواهد شد. طالبان شمار دقیق متقاعدین افغان را ارایه نکرده اند.

سن بازنشستگی در افغانستان ۶۵ سال است یا هر کسی که مدت ۴۰ سال در حکومت کار کرده باشد، واجد شرایط بازنشستگی می‌باشد.

گروه

XS
SM
MD
LG