لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت طالبان به عمران خان: افغانستان به کادر‌های خارجی نیاز ندارد 


پس از آن که پیشنهاد عمران خان، صدر اعظم پاکستان مبنی بر فرستادن متخصصین خارجی و پاکستانی سبب واکنش‌های تند شماری از مقامات پیشین و در مجموع افغان‌ها در رسانه‌‌های اجتماعی شد، طالبان نیز می‌گویند که به کادر‌های خارجی در افغانستان نیاز نیست.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان در یک نوار ویدیویی گفته است که افغانستان کادرها و شخصیت‌های بسیار خوب و تحصیل کرده دارد و حکومت افغانستان تا اکنون هیچ نوع خلایی احساس نکرده که آنرا با کادر‌های سایر کشور ها پر کند.

در این ویدیو که در رسانه‌های اجتماعی نشر شده، آقای متقی گفته است: "افغانستان در حال حاضر نیاز ندارد که از [دیگر کشور‌های] جهان کسی به اینجا بیاید و کار کند. البته که افغانستان مشکلات اقتصادی دارد و جهانیان باید در این خصوص با مردم ما کمک کنند."

عمران خان دو روز پیش گفت که می‌خواهد برای حل بحران بشری در افغانستان به این کشور نیروی‌بشری بفرستد.

دفتر صدر اعظم پاکستان نگاشته است که آقای خان هدایت داده است که برای دفع بحران بشری در افغانستان به این کشور نیروی‌‌بشری واجد شرایط و تعلیم یافته در بخش‌های طب، تکنالوژی معلوماتی، محاسبه و مالی بفرستد و در این خصوص با کشورهای دوست همکاری دوجانبه را نیز ارزیابی کند.

امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان در واکنش شدید به این اظهارات صدر اعظم پاکستان گفته است که گماشتن کارمندان و کادر‌های پاکستانی در ادارات افغانستان به معنی "اشغال نیمه مستقیم" این کشور است.

آقای صالح در یک تویت در خطاب به عمران خان در حالی که پاکستان را به مداخله در افغانستان متهم کرده به صدراعظم پاکستان نگاشته است که کارمندان ملکی خویش را هر چه زودتر بفرستد زیرا تعلیم یافتگان نظامی شان از عهدهٔ کارها به خوبی نمی‌برایند.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که به متخصصین خارجی، به شمول پاکستانی‌ها "هیچگونه نیازی محسوس نیست" چون افغانستان کادر‌ها و متخصصین مجرب و تحصیل یافته دارد.

شماری زیادی از افغان‌ها نیز در رسانه‌های اجتماعی بر پیشنهاد صدر اعظم پاکستان انتقاد کرده اند و شماری دیگری از گروه طالبان خواسته اند تا کادر‌های موجود،‌ به ویژه نیروی جوان و تحصیل کرده‌ٔ این کشور برای پر کردن خلای به میان آمده استفاده کند.

XS
SM
MD
LG