لینک های دسترسی

Breaking News

هشتاد نفر قربانی حملات هدفمندانه در هرات


فعالان هرات به خاطر کشتار غیرنظامیان اعتراض کردند

افزایش ترورها و نا امنی ها در ولایت هرات که در چهار ماه گذشته ده ها کشته برجا گذاشته است، سرانجام با واکنش مقامات محلی در آن ولایت روبرو شد.

سید وحید قتالی، رئیس شورای ولایتی هرات گفت که از آغاز سال روان خورشیدی تا کنون بیشتر از ۸۰ مورد ترور در آن ولایت ثبت شده است که عمدتاً توسط افراد مسلح موترسایکل سوار صورت گرفته است.

آقای قتالی می گوید که بیشتر قربانیان این رویداد ها افرادی اند که دولت وابستگی داشته و اکثرا در شهر هرات به قتل رسیده اند. او دلیل افزایش این گونه نا امنی ها را وجود برخی مشکلات در بین مقام های ارشد ولایتی هرات می خواند.

رئیس شورای ولایتی هرات رهبری نیرو های امنیتی هرات را به ناهماهنگی متهم کرده گفت که امروز حتا در شهر هرات خلای امنیتی محسوس است. قتالی افزود که ایجاد هرنوع مرکز امنیتی در بین شهر، تنها افزودن فساد توسط نیرو های امنیتی است. او همچنان از عدم تسط دولت بر ولسوالی های دور دست ولایت هرات سخن زد.

سید وحید قتالی می گوید که استخبارات کشور های همسایه نیز برای ترور افراد و شخصیت ها در آن ولایت به مردم مبلغی بالغ بر ۲۰۰ هزار افغانی پرداخت می کنند. او برای بار نخست از مداخله عربستان سعودی و تمویل دهشت افگنان از سوی آن کشور برای ایجاد نا امنی ها در افغانستان خصوصاً هرات خبر داد. مقام های محلی هرات با وجود تماس های مکرر حاضر به ابراز نظر در این مورد نشدند.

همزمان با انتقاد رییس شورای ولایتی هرات از وضعیت بد امنیتی، شماری از باشندگان هرات دست به مظاهره زده و کشتار غیرنظامیان را در افغانستان به ویژه ولایت های پکتیکا و غور را تقبیح کردند. مظاهره کنندگان با سر دادن شعار "طالب برادر ما نیست"، خواهان توجه جدی حکومت به این موضوع و پایان دادن به نا امنی در کشور شدند.

شماری از متشبثین خصوصی ولایت هرات نیز روز یکشنبه در یک نشست خبری، وضعیت امنیتی را در آن ولایت شکنند خوانده آنرا مانعی بزرگ بر سر راه گسترش تجارت در حوزه غرب بیان کردند.

XS
SM
MD
LG