لینک های دسترسی

Breaking News

دور هفد‌هم تقنینی شورای ملی افغانستان گشایش یافت


دور هفد‌هم تقنینی شورای ملی افغانستان بدون نمایندگان کابل و پکتیا توسط محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گشایش یافت.

دور هفدهم شورای ملی در حالی به گونۀ رسمی گشایش یافت که تا اکنون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت‌های کابل و پکتیا را اعلام نکرده است.

در این مراسم، افزون بر رئیس جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه حکومت، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و برخی از مقام‌های حکومتی و چهر‌های سیاسی اشتراک داشتند.

رییس جمهور غنی گفت که تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی حوزه‌ کابل برایش قابل قبول نیست و باید برای اعلام نتایج این حوزه انتخاباتی "ضرب‌العجل" تعیین شود.

آقای غنی بی‌کفایتی برخی از اعضای پیشین کمیسیون مستقل انتخابات را دلیل به تعویق افتادن اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی دانست.

او خطاب به نمایندگان جدید گفت: "نباید نا ملایمت‌های دوره‌های گذشته تکرار شود. بیایید نام این دوره تقنینی را دورۀ استحکام وحدت ملی از طریق قوای ثلاثه بگذاریم... آرزوی من این است که دوره هفدهم فصل جدید و با محتوا از نزدیکی سه رکن اساسی دولت باشد تا ما بتوانیم درایت و صلابت کشور خویش را به منطقه، جهان و مردم خود بهتر و بیشتر به نمایش بگذاریم".

انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی برگزار نشد و قرار است انتخابات پارلمانی این ولایت همزمان با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان ۱۳۹۸ خورشیدی برگزار شود.

پیش از این مقام‌های افغان گفته بودند که نمایند‌گان دور شانزدهم پارلمان غزنی تا برگزاری انتخابات این حوزه در دور هفدهم حضور خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG