لینک های دسترسی

Breaking News

سفارت امریکا در کابل: اصلاحات جدی انتخاباتی لازمی است


سفارت امریکا در کابل با انتشار یک اعلامیه گفته است که آوردن "اصلاحات جدی" در نهادهای انتخاباتی افغانستان لازمی است.

در این اعلامیه آمده که تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برای تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، به دلیل رسیدگی به کاستی‌های اداری و فنی موجود در نهادهای انتخاباتی اتخاذ شد.

کمیسیون انتخابات افغانستان اخیرا اعلام کرد که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را برای سه ماه به تاخیر انداخته است. مسولان، دلیل این تاخیر را رسیدگی به مشکلات تخنیکی و عملیاتی، مانند بودجه، امنیت، انتقال مواد و سرمای زمستان خوانده بودند.

در اعلامیۀ سفارت امریکا در کابل آمده است "ما، یکجا با افغان‌ها و سایرین در جامعه بین‌المللی، باور داریم که اصلاحات جدی انتخاباتی لازمی است."

اعلامیه افزوده "افغان‌ها باید برای انتخاب رهبران‌شان تصمیم بگیرند و آن‌ها شایستگی داشتن نهادهای انتخاباتی را دارند که از توانایی لازم برای بازگرداندن اعتماد عامه نسبت به این روند برخوردار باشند."

اعلامیۀ سفارت امریکا آورده که نواقص و کاستی‌های فنی و اداری، در انتخابات پارلمانی افغانستان آشکار بود.

با گذشت نزدیک به سه ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان که با اتهامات و ادعاهای گستردۀ تقلب همراه بود، هنوز نتایج نهایی این انتخابات اعلام نشده و معلوم نیست پارلمان جدید چه زمانی به کار آغاز خواهد کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تعهد کرده که برای آوردن اصلاحات و بلند بردن ظرفیت کاری نهادهای انتخاباتی تلاش می‌کند. اما با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری، نگرانی‌ها نسبت به ظرفیت این نهادها کماکان باقی‌ست.

XS
SM
MD
LG