لینک های دسترسی

Breaking News

روند بررسی شکایات انتخاباتی در سراسر افغانستان آغاز شد


عکس (آرشیف)

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می‌گوید که روند بررسی شکایات انتخاباتی را امروز (سه شنبه ۳۱ دسمبر – ۱۰ جدی) در سراسر افغانستان آغاز کرده است.

زرمینه حقجو کاکر، معاون سخنگوی این کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی به صدای امریکا گفت که ۱۶۵۰۰ شکایت ثبت شده در این کمیسیون دسته بندی شده است.

خانم حقجو کاکر گفت: "هرچند بعد از ثبت شکایات، ما مرحله تصنیف‌بندی را آغاز می‌کردیم؛ اما متاسفانه به دلیل این که ۷۵ درصد شکایات در کمیسیون مرکزی به ثبت رسیده بود بیشتر وقت را اسکن کردن این شکایات گرفت و بعد از آن مرحله تصنیف‌بندی آغاز شد."

بر اساس قانون انتخابات دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات مکلف اند که در مدت ۱۵ روز بعد از ثبت و درج شکایات، نتایج بررسی‌های خود را در مورد شکایات و اعتراضات نهایی و نشر کنند.

کمیسیون شکایات ۱۰ روز دیگر فرصت دارد تا تمامی شکایت‌های انتخاباتی را بررسی و نتیجۀ آن را همگانی کند که پس از آن روند استیناف خواهی آغاز خواهد شد.

خانم کاکر افزود که تلاش‌‌های جدی از سوی این کمیسیون جریان دارد تا در زمان تعیین شده به ۱۶۵۰۰ شکایت رسیدگی کند.

او همچنان افزود: " اگر ما در میان تقویم انتخاباتی و تامین عدالت انتخاباتی قرار بگیریم بدون شک ما تامین عدالت را ترجیح می‌دهیم، چون این پروسه ملی و برای مردم سرنوشت ساز است که باید دقت کل در بررسی‌ها صورت بگیرد تا همه پرونده‌های که به ثبت رسیده بررسی شوند".

پیش از این کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرده بود که ستاد ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله ۸۰۰۰ شکایت، تیم صلح و عدالت اسلامی گلبدین حکمتیار در حدود ۴۴۰۰ شکایت، تکت انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمد اشرف غنی بیش از ۳۰۰۰ شکایت و ستاد انتخاباتی امنیت و عدالت به رهبری رحمت‌الله نبیل، ۱۵ شکایت را ثبت کرده اند.

XS
SM
MD
LG