لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون شکایات: کار رسیدگی به شکایات انتخاباتی آغاز شد


هم‌زمان با ختم روند ثبت شکایت‌ها در مورد نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، کمیسیون شکایات انتخاباتی این کشور از آغاز بررسی و دسته‌بندی این شکایت‌ها خبر داد.

زهره بیان شینواری، رییس این کمیسیون روز پنجشنبه ۲۶ دسمبر (۵ جدی) در یک نشست خبری گفت که بر اساس قانون انتخابات، شام چهارشنبه مهلت ثبت شکایات به پایان رسید و امروز دفاتر ولایتی این کمیسیون کار بررسی، تحلیل و دسته‌بندی شکایت‌ها را آغاز کرده است.

خانم شینواری افزود: "همکاران ما در دفتر مرکزی در حدود ۱۶۵۰۰ شکایت را به ثبت رسانده اند، البته در سراسر کشور. از مجموع شکایات ثبت‌شده در حدود ۱۴۲۰۰ آن مربوط ۳۳ ولایت و حدود ۲۳۰۰ شکایت و اعتراض در دفتر ولایتی کابل یعنی مربوط کابل به ثبت رسیده است".

به گفتۀ وی، ستاد ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله ۸۰۰۰ شکایت، تیم صلح و عدالت اسلامی گلبدین حکمتیار در حدود ۴۴۰۰ شکایت، تکت انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمد اشرف غنی بیش از ۳۰۰۰ شکایت و ستاد انتخاباتی امنیت و عدالت به رهبری رحمت‌الله نبیل، ۱۵ شکایت را ثبت کرده اند.

رییس کمیسیون شکایات تاکید کرد که این ارقام نهایی نیست و اندکی تغییر خواهد کرد.

مطابق قانون انتخابات دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات مکلف اند که در مدت ۱۵ روز بعد از ثبت و درج شکایات نتایج بررسی‌های خود را در مورد شکایات و اعتراضات نهایی و نشر کنند.

رهبری کمیسیون شکایات انتخاباتی به تمام شرکای انتخاباتی اطمینان داد که به شکایت‌ها به طور قانونی و بی‌طرفانه رسیدگی خواهد کرد.

این در حالی است که پیش از این شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفته است که به عملکرد کمیسیون‌های انتخاباتی باور و اعتماد ندارد.

XS
SM
MD
LG