لینک های دسترسی

Breaking News

درج حدود ۱۵ هزار شکایت در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان


عکس آرشیف
عکس آرشیف

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان گفته است که در پیوند با انتخابات ریاست جمهوری این کشور، کم و بیش ۱۵ هزار شکایت را از چهار دسته انتخاباتی دریافت کرده است.

قطب الدین رویدار، کمیشنر کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان به صدای امریکا گفت: "تاکنون ۱۳ هزار شکایت ثبت شده است و ۲۰۰۰ شکایت دیگر نیز در حال ثبت در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی است".

آخرین مهلت برای ثبت شکایات نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ساعت ۱۲ نیمه شب چهارشنبه ۲۵ دسمبر (چهارم جدی) تعیین شده است و قرار است کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان بررسی این شکایات را سر از روز پنجشنبه ۲۶ دسمبر (پنجم جدی) آغاز کند.

قاسم الیاسی، سخنگوی کمییسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان به صدای امریکا گفت که تا عصر چهارشنبه (چهارم جدی) بیش از ده هزار شکایت از سوی تیم‌های دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی، ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، امنیت و عدالت به رهبری رحمت الله نبیل و صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در این کمیسیون ثبت شده بود.

به گفته آقای الیاسی کم و بیش ۲۰۰۰ شکایت در دفتر مرکزی و بقیه در دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ثبت شده است. او افزود که به دلیل حجم زیاد شکایات که اسناد و مدارک نیز ضمیمۀ آن است، تمام شکایت‌ها دسته بندی شده و پیشرفت کار روز یکشنبه هفتۀ آینده با رسانه‌ها شریک ساخته خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت: "مدت ۱۵روز روند رسیدگی در ولایات ادامه خواهد یافت، پس از آن سه روز مرحله استیناف خواهی است و در مرحله نهایی کمیسیون مرکزی شکایات انتخاباتی برای ۱۵روز شکایات را رسیدگی می‌کند که جمعأ ۳۶ روز را در بر خواهد گرفت و پس از آن، تصامیم نهایی اتخاذ می‌گردد."

امرالله صالح، معاون دسته انتخاباتی دولت ساز گفت که این تیم بیش از ۳۷۰۰ شکایت را ثبت کرده است و در میان این شکایات، خواهان تفتیش بیش از ۸۶ هزار رای شده است. او برخی اعضای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی را همدست برخی از دسته‌های انتخاباتی خواند.

فریدون خوزون، سخنگوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به صدای امریکا گفت که تا عصر چهارشنبه حدود ۸۰۰۰ شکایت از آدرس این تیم در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ثبت شده است.

آقای خوزون گفت: "امیدواری ما اینست که به تمام شکایات ما و سایر تکت‌های انتخاباتی که ثبت کرده اند به گونه شفاف رسیدگی شود. طبق قانون و طرزالعمل‌ها، اگر رسیدگی شود، امیدواری بیشتر است که این آرا، نتیجه انتخابات معکوس می‌شود".

پیش از این، نهادهای ناظر انتخاباتی خواستار رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به گونه شفاف شده بودند.

به باور نهادهای ناظر، رسیدگی شفاف به شکایات می‌تواند منجر به پذیرش نتایج نهایی انتخابات از سوی دسته‌های انتخاباتی و تضمین شفافیت انتخابات گردد.

XS
SM
MD
LG