لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: پنج عضو داعش را در شهر مزار شریف کشتیم


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

مقام‌های امنیتی طالبان برای بلخ مدعی اند که شب گذشته افراد این گروه بر مخفیگاه‌های داعش در شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ حمله کرده که در نتیجۀ آن، پنج عضو شاخۀ خراسان داعش کشته شده اند.

محمد آصف وزیری، سخنگوی قوماندانی امنیۀ طالبان برای بلخ، روز شنبه ۱۸ مارچ (۲۷ حوت) به صدای امریکا گفت که این عملیات‌ در مربوطات حوزه‌های پنجم، هشتم و ۱۰ شهر مزار شریف انجام شده است.

وزیری مدعی شد که در این درگیری پنج نفر که عضویت گروه داعش داشتند، از بین رفته اند. به گفتۀ او، در این عملیات چهار میل کلاشینکوف و مقداری از مهمات به دست آنان افتاده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، نیز گفته است که در این حمله تلفات زیادی به اعضای داعش وارد کرده و همچنان چندین مخفیگاه این گروه از بین برده اند.

مجاهد اضافه کرده که در این عملیات، یک تن از افراد این گروه زخمی شده است. در این حال، برخی از شاهدان می‌گویند که این درگیری‌ها نیمه‌های دیشب آغاز شد و برای چندین ساعت ادامه یافت.

به گفتۀ آنان، در این درگیری‌ها، دو طرف از سلاح و سبک و سنگین کار گرفته اند. این در حالی است که در روزهای اخیر انفجارها در شهر مزار شریف افزایش یافته است.

هفته گذشته یک انفجار در میان خبرنگاران در مرکز فرهنگی تبیان در این شهر به وقوع پیوست که در اثر آن، دو کارمند رسانه‌ای کشته و ۱۸ خبرنگار محلی دیگر زخمی شدند.

پیش از آن نیز یک انفجار در داخل ساختمان مقام ولایت بلخ رخ‌داد که در نتیجۀ آن، داوود مزمل، والی طالبان برای این ولایت، کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند. شاخۀ خراسان داعش مسوولیت انفجار را به عهده گرفته بود.

طالبان پس از مسلط شدن بر افغانستان، همواره مدعی شدند که شاخۀ خراسان گروه داعش در این کشور را از بین برده و آنان در افغانستان حضور "فزیکی و علنی" ندارد، اما این گروه در بیشتر یک‌ونیم سال گذشته، مسوولیت مرگبارترین حملات را در ولایت‌های مختلف افغانستان از جمله کابل بر عهده گرفته است که در اثر آن، صدها غیرنظامی در سفارت‌خانه‌ها، مساجد، مکاتب و سایر اماکن عامه کشته و زخمی شده اند.

پیش از این نیز، مقام‌های امنیتی طالبان برای هرات مدعی شده بودند که در جریان یک عملیات بر یک مخفیگاه شاخۀ خراسان داعش در این ولایت، شش عضو این گروه به شمول یک زن کشته شدند.

قوماندانی امنیۀ طالبان برای هرات به تاریخ چهارم مارچ (۱۳ حوت) در خبرنامه‌ای گفت که این حمله به محل بود و باش افراد داعش در منطقه "رباط کابلی‌ها" از مربوطات حوزۀ چهارم امنیتی شهر هرات انجام شد.

XS
SM
MD
LG