لینک های دسترسی

Breaking News

اوکراین: روس‌ها بر صدها زن و دختر تجاوز کرده و ده هزار غیرنظامی را در ماریوپول کشتند


قبرهای غیرنظامیانی که در شهر ماریوپول اوکراین کشته شده اند
قبرهای غیرنظامیانی که در شهر ماریوپول اوکراین کشته شده اند

رییس جمهور اوکراین در جریان سخنرانی در سازمان ملل متحد، نظامیان روسی را به تجاوز جنسی بر صدها زن و کودک و کشتن هزاران غیرنظامی متهم کرد و از سوی دیگر مقام‌های اوکراینی گفته اند که نظامیان روس تنها در شهر ماریوپول بیش از ده هزار غیرنظامی را کشته اند.

ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین امروز ۱۲ اپریل (۲۳ حمل) از طریق ویدیو کنفرانس در ملل متحد گفت که صدها قضیهٔ تجاوز جنسی توسط نیروهای روسی در کشورش ثبت شده است، به شمول تجاوز جنسی بر دختران نوجوان و حتی یک کودک خوردسال. او همچنین گفت: "ما همه روزه قبرهای جدید دسته‌جمعی را می‌یابیم".

رییس جمهور اوکراین گفت که ملل متحد برای توقف جنگ در کشورش هیچ اقدامی را روی دست نگرفته است. در جریان این سخنرانی، آقای زیلینسکی نیروهای روسی را با جنگجویان گروه داعش مقایسه کرد و خواستار محاکمهٔ جنایی نظامیان روسی شد.

روسیه در حالی که کشتار غیرنظامیان توسط نیروهایش را رد می‌کند گفته است که حملات بر شرق اوکراین را ادامه می‌دهد.

در جریان سخنرانی رییس جمهور زیلینسکی در ملل متحد، ویدیویی نشر شد که در آن جسد صدها نفر در جاده‌های شهرک بوچا دیده می‌شد.

رییس جمهور زیلینسکی گفت که در بوچا، "نظامیان روسی خانواده‌ها، جوانان و کودکان را کشته و تلاش به سوختاندن اجساد آنان کرده اند. غیرنظامیان را در موتر‌های شان در جاده‌ها زیر تانک کردند و بر زنان در مقابل چشمان کودکان شان تجاوز کردند."

کشتار ده هزار غیرنظامی

شاروال شهر تحت محاصرهٔ ماریوپول اوکراین گفته است که نیروهای روسی در این شهر بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی را کشته اند که به گفتۀ وی اجساد آن هنوز هم در جاده ها باقی مانده است.

وادیم بیوچینکو در تماس تلیفونی به اسوشیتدپرس گفته است که نیروهای روسی جلو ورود کمک‌های بشری به این شهر را نیز گرفته اند که به دلیل آن ممکن سطح تلفات به بیش از ۲۰ هزار نفر افزایش یابد.

در نشست امروز ملل متحد، چین از انتقاد بر روسیه پرهیز کرده گفت که شورای امنیت باید تا زمانی تکمیل شدن تحقیقات و بر ملا شدن حقایق در اوکراین، انتظار بکشد. در سال‌های اخیر روابط بیجینگ با مسکو، به ویژه به دلیل مخالفت با امریکا، بهبود یافته است.

اما رییس جمهور اوکراین از کشورهای اروپایی خواست تا بر تمامی بانک‌های روسی تعزیرات وضع کرده و واردات نفت این کشور را متوقف کنند.

کشورهای اروپایی تا حال چندین بار بر روسیه تعزیرات وضع کرده اند و به اوکراین نیز کمک‌های نقدی و تسلیحاتی فراهم کرده اند، اما در بخش خریداری نفت و گاز روسیه اقدام چشمگیری را روی دست نگرفته اند.

ولادمیر زیلینسکی همچنان افزود که روسیه ممکن برای تصرف شهر‌های بیشتر در اوکراین تسلیحات کیمیایی استعمال کند و از این رو نیاز است تا جامعهٔ جهانی در مقابل روسیه به شدت و سرعت عمل کند.

از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه در ماه فبروری تا اکنون، هزاران نفر، به شمول غیرنظامیان در اوکراین کشته و زخمی شده و میلیون‌ها نفر دیگر آواره یا مجبور به ترک کشورشان شده اند.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری‌های فرانس‌پرس، اسوشیتدپرس و روزنامۀ نیویارک تایمز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG