لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: انتقال کالاهای تجارتی از طریق خط آهن خواف – هرات به زودی آغاز می‌شود


ادارۀ خط آهن حکومت طالبان می‌گوید که کار ترمیم قطعه سوم خط آهن خواف – هرات تکمیل شده و قرار است که روند انتقالات کالاهای تجارتی از این مسیر به زودی آغاز شود.

این اداره ناوقت سه‌شنبه ۱۱ اپریل (۲۲ حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفت که بخت‌الرحمان شرافت، سرپرست این اداره و هیات همراهش با سید مصطفی داوودی، معاون شرکت راه آهن ایران و تیم همراهش از قطعه سوم خط آهن خواف – هرات دیدار کرد.

در اعلامیه آمده است: "هر دو جانب ضمن بازدید از آخرین وضعیت خط آهن، نشست مشترک را در ایستگاه خط آهن روزنک ولسوالی غوریان برگزار و تاکید نمودند که باید در زودترین زمان ممکن انتقالات اموال تجارتی از این مسیر آغاز شود‌."

ادارۀ خط آهن حکومت طالبان می‌گوید که کار بازسازی قطعه سوم خط آهن خواف – هرات هفت ماه پیش آغاز شده بود که چندی قبل پایان یافت.

به گفتۀ این اداره، قرار است که "هر چه زودتر مسیر انتقال اموال تجارتی با جمهوری اسلامی ایران آغاز شود".

این در حالی است که این اداره در ماه دلو سال گذشته خورشیدی، به نقل از مصطفی رضایی، رییس کنسرسیوم راه آهن ایران، گفته بود که پیش از پایان سال ۱۴۰۱ خورشیدی خط آهن خواف – هرات برای انتقالات آماده خواهد شد.

خط آهن خواف - هرات ۲۲۵ کیلومتر طول دارد که ۱۴۰ کیلومتر آن در خاک ایران و ۸۵ کیلومتر آن در خاک افغانستان است.

قطعه سوم خط آهن خواف - هرات به طول ۶۴ کیلومتر، ولسوالی غوریان را با عبور از ولسوالی‌های زنده جان، انجیل و غوریان هرات به میدان هوایی آن ولایت وصل می‌کند.

حکومت قبلی افغانستان قرارداد ساخت قطعه سوم خط آهن خواف - هرات را با یک شرکت قزاقستانی به ارزش ۵۸.۵ میلیون دالر امضا کرد که پس از آن در دهم دسمبر ۲۰۲۰ توسط محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان و رییس جمهور ایران به صورت آنلاین افتتاح شد.

گفته می‌شود که برخی از قسمت‌های خط آهن خواف - هرات آسیب دیده بود و نیاز به بازسازی داشت. کار ساخت خط آهن هرات - خواف در سال ۱۳۸۶ خورشیدی آغاز شده بود.

XS
SM
MD
LG