لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا معافیت پرداخت انرژی روسیه را تا پنجم دسمبر تمدید کرد


پس از تهاجم روسیه بر اوکراین، امریکا واردات انرژی روسیه را توقف داد، اما کشور های اروپایی هنوز هم به مواد سوخت مسکو وابسته اند

واشنگتن روز سه شنبه ۱۴ جون (۲۴ جوزا) گفت که اجازه می‌دهد پرداخت پول برای انرژی صادراتی روسیه تا پنجم دسمبر سال روان میلادی ادامه یابد.

مقامات ایالات متحده گفته اند که تا آن زمان، اتحادیه اروپا فرصت خواهد داشت تا واردات تیل و انرژی خود را تقریباََ‌ به طور کامل از روسیه متوقف کند.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده تعزیرات شدید را بر مسکو وضع کرد که شامل انرژی صادراتی روسیه می‌شود.

معافیت از تعزیرات مالی ویرانگر ایالات متحده که عملاََ بخش اعظم سیستم مالی روسیه را از سایر کشورهای جهان در انزوا قرار داده است، قرار بود به تاریخ ۲۴ جون پایان یابد.

اما یک سخنگوی وزارت مالیهٔ ایالات متحده به خبرگزاری فرانس پرس گفته است که تمدید این معافیت "مقررات ما با زمان اجرای ممنوعیت نفت خام اتحادیه اروپا" از روسیه را هماهنگ می کند.

سخنگوی وزارت مالیهٔ امریکا همچنین گفت: "این مجوز به ایتلاف گستردهٔ شرکای ما کمک می‌کند تا وابستگی خود به انرژی روسیه را کاهش دهند، زیرا ما برای محدود کردن منابع درآمد کرملین تلاش می‌کنیم."

در اواخر ماه می، ۲۷ عضو اتحادیهٔ اروپا به ششمین بستهٔ تعزیرات علیه روسیه توافق کردند تا بخش اعظم واردات تیل خود را از روسیه متوقف کنند،‌ اما در عین حال توافق صورت گرفت تا انتقال نفت خام از طریق هنگری از این تعزیرات معاف باشد.

ایالات متحده از قبل واردات تیل از روسیه را متوقف کرده است، اما کشور های عضو اتحادیهٔ اروپا به طور گسترده به انرژی روسیه وابسته اند و به همین حال، با وجود تعزیرات شدید اقتصادی و مالی علیه مسکو، کشورهای اروپایی هنوز هم بخشی از انرژی مورد نیاز خود را از روسیه وارد می‌کنند.

فروش انرژی به شمول تیل و گاز منبع عمدهٔ درآمد حکومت ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به شمار می‌رود و کشورهای غربی تلاش می‌کنند تا مسکو را در انزوا قرار بدهند و توانایی آن کشور را در جنگ اوکراین، کاهش بدهند.

ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، با‌رها از متحدین غربی‌اش خواسته است تا تعزیرات شدیدتری را علیه روسیه وضع کنند که شامل وضع تعزیرات بر منابع انرژی آن کشور می‌شود، منابعی که به گفته مقام‌های اوکراین، تهاجم نظامی روسیه در آن کشور را تمویل می کند.

قبل بر این، رییس جمهور پوتین پنجشنبه گذشته گفت که بسیار بعید به نظر می‌رسد که اروپا در چند سال آینده از منابع انرژی کشورش صرف نظر کند.

پیشروی روسیه در شرق اوکراین

یک مقام محلی اوکراین روز سه شنبه گفت که نیروهای روسیه نزدیک به ۸۰ در صد شهر سیفیرودونتسک واقع در شرق را تحت کنترول آورده است و هر سه پل منتهی به آن را تخریب کرده اند.

سرهی هیدی، والی لوهانسک گفته است که با اینحاۀ تلاش برای تخلیه زخمیان هنوز هم در این منطقه ادامه دارد.

او گفت که تخلیه دسته جمعی غیرنظامیان از سیفیرودونتسک اکنون به دلیل گلوله باری و درگیری های بی رویه "به سادگی امکان پذیر نیست."

به گفتهٔ این مقام اوکراینی، قبل از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، ۱۰۰ هزار نفر در منطقهٔ سیفیرودونتسک زندگی می کردند، اما با تشدید حملات روسیه، اکثر باشندگان این منطقه را ترک کرده اند، اما هنوز هم نزدیک به ۱۲ هزار نفر در منطقه به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG