لینک های دسترسی

Breaking News

کارشناس امریکایی: مذاکرات امریکا-طالبان نگران کننده است


توافقنامه صلح بین ایالات متحده و گروه طالبان پس از ۹ دور مذاکره میان نمایندگان دو طرف نهایی شده است، اما شماری از کارشناسان امریکایی در مورد دورنمای این توافق نگرانی دارند.

تامس جانسن، استاد پوهنتون قوای بحری امریکا و نویسنده کتاب "روایت های طالبان" می‌گوید که توافقنامه صلح بین ایالات متحده و گروه طالبان به دلیل دور نگه داشتن حکومت افغانستان از مذاکرات دوحه، ممکن منجر به برقراری صلح در افغانستان نشود.

آقای جانسن در صحبت با صدای امریکا گفت: "من در مورد این مذاکرات بی نهایت نگران استم چون این مذاکرات و بسیاری بخش‌های این مذاکرات توسط گروه طالبان دیکته می‌شود ...من بدلیلی بسیار نگران استم که حکومت افغانستان در آن به گونه قابل ملاحظه دخیل ساخته نشده است".

همزمان، ۹ دپلومات امریکایی که شماری از آنان به صفت سفیر امریکا در افغانستان ایفای وظیفه کرده اند نیز در مورد توافق صلح میان امریکا و طالبان ابراز نگرانی کردند.

این دپلوماتان با نشر اعلامیۀ مشترک گفته اند " هنوز واضح نیست که صلح (با طالبان) امکان‌پذیر باشد. طالبان به شکل واضح شرایط خود را برای رسیدن به یک توافق صلح با سایر افغان‌ها اعلام نکرده و نه هم این گروه سابقه‌ای برای همکاری با سایر گروه‌های سیاسی دارد."

آقای جانسن نیز با تردید به صداقت طالبان در توافق صلح گفت: "به باور من طالبان در مذاکرات صادقانه عمل نمی کنند. طالبان هیچگاهی یک گروه دهشت افگن بین المللی نبوده. همه فعالیت های دهشت افگنی آنان در افغانستان و یا هم بخش های از پاکستان متمرکز بوده است. طالبان تنها کنترول دوباره افغانستان را می خواهند."

جریان کامل مصاحبۀ آقای جانسن را در اینجا دنبال کنید:

نگرانی کارشناس امریکایی از پیامد توافق امریکا با طالبان
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:15 0:00
XS
SM
MD
LG