لینک های دسترسی

Breaking News

وست: خشونت‌ها در افغانستان قابل توجیه نیست، باید گفتگوهای بین الافغانی آغاز شود


تامس وست، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده در امور افغانستان رویدادهای اخیر خشونت‌آمیز در افغانستان را غیرقابل توجیه خوانده و بر اهمیت آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی تاکید کرده است.

آقای وست که مصروف سفر به جاپان، هند و امارات متحدهٔ عرب برای مشوره در مورد بحران بشری و اقتصادی افغانستان است، گفت: "ایالات متحده حملات تروریستی در کابل و مزارشریف را که بزدلانه بود و جان افغان‌های بی گناه را گرفت، محکوم می‌کند. ما با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی می‌کنیم. بدیهی است که این نوع خشونت توجیهی ندارد."

مقام‌های امنیتی طالبان در ولایت بلخ روز سه شنبه گفتند که در نتیجۀ انفجار در شهر مزار شریف، مرکز این ولایت، هفت نفر کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند.

این انفجار در یکی از نقاط مزدحم شهر مزار شریف به وقوع پیوسته که در کنار تلفات انسانی، خسارات زیاد مالی نیز به باشندگان محل به بار آورده است.

در همین حال مقامات طالبان در ولایت ننگرهار نیز گفته اند که انفجاری در چهار راهی "تلاشی" در داخل بازار تبادلهٔ اسعار شهر جلال آباد سبب زخمی شدن شش غیرنظامی شده است.

نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده در امور افغانستان پس از شرکت در نشست مشاوران امنیت ملی هند و کشورهای آسیای میانه بر اهمیت آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی تاکیدکرد.

وست در تویتی نوشته است: "همچنین مهم بود که با داکتر عبدالله در مورد گفتگوهای سیاسی بین افغان‌ها صحبت کنم. در این مورد [گفتگوهای بین الافغانی] در جامعه جهانی اتفاق نظر وجود دارد. افغان‌ها باید چنین گفتگوها را ایجاد و رهبری کنند."

در همین حال وزارت دفاع طالبان با نشر اعلامیهٔ گفته است که محمد یعقوب مجاهد، سرپرست این وزارت در جریان سفرش به امارات متحده عرب روز سه شنبه ششم دسمبر با آقای وست در ابوظبی دیدار کرده است.

در اعلامیه آمده است که دو طرف در مورد مسایل افغانستان صحبت کرده و "سرپرست وزارت دفاع ملی به نمایندهٔ خاص امریکا اطمینان داده که افغانستان امن و تمام سرحدات و نقاط فرضی محفوظ بوده و از داخل خاک افغانستان هیچ نوع تهدیدی متوجه کشورهای منطقه و جهان نبوده و نخواهد بود".

نگرانی‌های هند

هند از افزایش حوادث خشونت آمیز در افغانستان ابراز نگرانی کرده و اجی دووال، مشاور امنیت ملی هند ادامه فعالیت شبکه‌های تروریستی در افغانستان را نگران کننده خوانده است.

آقای دووال گفت: "حمایت مالی از تروریزم و مبارزه مشترک با تروریزم باید هدف مشترک همهٔ ما باشد. ما همچنین از همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد می‌خواهیم که سهم و مسوولیت خود را در مبارزه با تروریزم ایفا کنند، به کنوانسیون‌های موجود در این زمینه احترام بگذارند و از تامین مالی همه گروه‌ها و افرادی که در تروریزم دست دارند، جلوگیری کنند."

حلیم فدایی، یکی از مقامات پیشین حکومت و پژوهشگر امور افغانستان می‌گوید که در کنار مردم افغانستان جامعه جهانی نیز از وخامت اوضاع امنیتی در این کشور نگران است.

آقای فدایی گفت: "برای بهبود امنیت و رفع این نگرانی‌ها نیاز به گفتگوهای بین الافغانی وجود دارد."

طالبان که از بیش از ۱۵ ماه به اینسو دوباره بر افغانستان مسلط شده اند، همواره ادعا کرده اند که به هیچ گروهی اجازه نخواهند داد تا از خاک افغانستان بر ضد کشور دیگری استفاده کند. هرچند در این مدت گروه داعش مسوولیت چندین حملۀ فرامرزی از افغانستان بر قلمرو کشورهای آسیای مرکزی را به دوش گرفته است.

XS
SM
MD
LG