لینک های دسترسی

Breaking News

سه واکسیناتور زن در ننگرهار کشته شدند – مقام‌ها


مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که افراد مسلح ناشناس سه واکسیناتور زن را در این ولایت کشته اند.

یک مقام محلی در این ولایت که از ذکر نامش در گزارش خودداری کرد روز سه شنبه ۳۰ مارچ (۱۰ حمل) به صدای امریکا گفت که این زنان واکسیناتور پولیو در دو حملۀ مسلحانه کشته شده اند.

این منبع افزود که آنان زمانی مورد گلوله‌باری افراد مسلح در مربوطات شهر جلال‌آباد قرار گرفتند که مصروف تطبیق واکسین پولیو در این شهر بودند.

این رویدادها حوالی ساعت ۱۰:۰۰ پیش از ظهر امروز اتفاق افتاده و مقام‌های محلی ولایت ننگرهار گفتند که مهاجمان پس از گلوله‌باری بر این زنان از محل فرار کردند.

داکتر نجیب الله کامه‌وال، رییس صحت عامه ننگر هار با تایید این مطلب گفته است که دو واکسیناتور زن درحوزه هفتم پولیس شهر جلال آباد و یک واکسناتور زن دیگر در منطقه‌ای مجبور‌آباد حوزه چهارم پولیس کشته شدند.

مسوولیت این رویدادها را تا اکنون فرد و یا گروهی به عهده نگرفته است.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای این رویدادها را محکوم کرده و گفته است که حملات تروریستی بر داکتران، کارکنان صحی و کارمندان ملکی که به خاطر صحت و نجات کودکان کار می‌کنند، هیچ توجیه ندارد.

در این اعلامیه به نقل از رییس جمهور غنی آمده است: "طالبان و سایر گروهای تروریستی با ایجاد وحشت، نمی‌توانند اراده مردم، به ویژه اراده قوی خدمت‌گزاری زنان افغان را برای داشتن آینده روشن، تضعیف نمایند و همچنان نمی‌توانند به پیشگاه خداوند و مردم از این مسوولیت و روسیاهی نجات یابند."

آقای غنی به مسوولان امنیتی دستور داده تا این رویدادها را به گونه همه جانبه بررسی کرده و عاملان آن را به کیفر برسانند.

صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال یا "یونسف" با نشر بیانیه‌ای نسبت به این رویداد ابراز خشم و به بازماندگان قربانیان ابراز تسلیت کرده است.

در بیانیه یونسف آمده است: "کارکنان خط مقدم صحی نباید هرگز هدف خشونت قرار بگیرند. آنها باید بتوانند فعالیتهای نجات دهنده خود را در یک محیط امن و مطمن انجام دهند. "

در همین حال سمیرا حمیدی، معاون منطقوی سازمان عفو بین الملل برای جنوب آسیا نیز کشته شدن سه واکسیناتور زن را تقبیح کرده و گفته است: "این عمل ناپسند و ناجوانمردانه جان سه زنی را گرفته است که خود را وقف حافظت از سلامتی کودکان افغانستان می‌کردند. ما از مقامات افغانستان می‌خواهیم فوراً این عمل خشونت آمیز را مورد تحقیق قرار دهند و افراد مسوول را به محاکمه بکشند. "

رید سیرس، سفیر کانادا در افغانستان این حملات را تقبیح کرده و در صفحهٔ تویترش نوشته است: "من از خبر کشته شدن واکسیناتور‌های پولیو در جلال آباد وحشت زده شده ام. این اعمال غیرمعقول توهین به بشریت است … این اعمال همچنین تلاش‌های ما برای ریشه‌کن کردن پولیو و رسانیدن واکسین پولیو به تمام اطفال را تضعیف می‌کند. "

ترورهای هدفمند از چند ماه به این‌سو، در اکثر ولایات افغانستان به شمول ننگرهار افزایش یافته و در این حملات بیشتر خبرنگاران، کارمندان صحی، کارمندان ملکی، قضات، فعالان مدنی و حقوق بشر هدف قرار گرفته اند.

این در حالی است که حدود یک ماه پیش در دو رویداد جداگانه سه کارمند زن تلویزیون خصوصی انعکاس به ضرب گلولۀ مردان مسلح در شهر جلال‌آباد کشته شدند.

XS
SM
MD
LG