لینک های دسترسی

تلرسن فهرست ۷۵ دهشت افگن را به پاکستان سپرده است


وزیر خارجۀ پاکستان گفته است که رکس تلرسن وزیر خارجۀ ایالات متحده در سفر اش به اسلام آباد، فهرست ۷۵ نفری دهشت افگنان را به مقام‌های پاکستانی سپرده است که در آن نام سراج الدین حقانی شامل است.

مقام های امریکایی تا حال در مورد این فهرست چیزی نگفته اند.

خواجه محمد آصف روز چهار شنبه در استماعیۀ مجلس سنای پاکستان در مورد روابط میان اسلام آباد و واشنگتن گفت که اکثر نام‌های شامل در این فهرست مربوط طالبان افغان بوده و در آن نام شهروندان پاکستانی، حتا نام حافظ سعید که امریکا در بدل گرفتاری وی ده میلیون دالر انعام تعیین کرده است، هم شامل نیست.

آقای آصف اما گفت "امریکا وایسرای ما نیست که هرچه بخواهد آن را بپذیریم، ما خواهان روابط برابر با امریکا استیم".

وزیر خارجه امریکا سه شنبه در سفر چهار ساعته به پاکستان با شاهد خاقان عباسی، صدر اعظم، قمر جاوید باجوه لوی درستیز و شماری دیگر مقام‌های پاکستانی دیدار کرد.

سفارت ایالات متحده در اسلام آباد با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای تلرسن از مقام‌های پاکستانی خواسته است تا بر ضد پناهگاه‌های امن دهشت افگنان در قلمرو پاکستان اقدام جدی کنند.

آقای آصف به قانونگذاران پاکستانی گفت که پس از حملات دهشت افگنی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ پاکستان به خواست‌های بی‌شمار امریکا لبیک گفته است. او حکومت پرویز مشرف، رئیس جمهور پیشین پاکستان، را به دریافت پول از امریکا در بدل "فروش زندانیان" متهم کرد.

خواجه محمد آصف بدون اشاره به کشور مشخصی گفت "در گذشته نفود ما بر طالبان زیاد بود، اما اکنون کم شده است و پرورش و کفالت طالبان از سوی کسی دیگری صورت می‌گیرد".

XS
SM
MD
LG