لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا از نقش هند در افغانستان ستایش کرد


واشنگتن از ظهور هند به مثابۀ یک قدرت پیشتاز، حمایت می کند و آماده است تکنالوژی های پیشرفتۀ نظامی را در اختیار آن قرار دهد

رکس تلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، در یک دیدار با نریندرا مودی، صدراعظم، و سوشما سواراج، وزیر خارجۀ آن کشور، راجع به مبارزه با دهشت افگنی در منطقه، و نیز نقش هند در افغانستان صحبت کرد.

وزیر خارجۀ ایالات متحده، در پی سفرش به پاکستان، که در آن مقامات پاکستانی را به اقدامات جدی علیه دهشت افگنان تشویق کرد، امروز وارد هند شد و پیام های امیدوار کننده ای را به مقامات هندی ابراز داشت.

آقای تلرسن صریحاً ابراز داشت که امریکا در مبارزه با دهشت افگنی، در کنار هند ایستاده خواهد بود و حتی گفت که هند میتواند طیاره های پیشرفتۀ جنگی از امریکا به دست آرد، پیشنهادی که به طبعیت پاکستان سازگار نخواهد بود.

وزیر خارجۀ امریکا همچنان در یک کنفرانس مشترک خبری با سوشما سواراج همتای هندی اش، نقش سازندۀ هند در افغانستان را ستود و گفت که واشنگتن از سهمگیری های هند در پروژه های انکشافی افغانستان، با امتنان یاد می کند.

در عین حال، سوشما سواراج، وزیر خارجۀ هند، گفت که او و همتای امریکایی اش در گفتگوی امروز، نگرانی های جدی شان را در رابطه با وقایع فزایندۀ خشونتِ وابسته به دهشت افگنی در أفغانستان شریک ساختند و اضافه کرد که "هند، با حکومت های ایالات متحده و افغانستان، و نیز همراه با جامعۀ بین المللی، پابند تعهد برای یک افغانستانِ امن، باثبات، مترقی، آرام، و دموکراتیک است."

به گفتۀ این مقام هندی، در این دیدار بر مذاکرات سه جانبۀ هند، امریکا و افغانستان نیز توافق صورت گرفت.

وزیرخارجۀ هند: در دیدار با وزیرخارجۀ امریکا، بر مذاکرات سه جانبۀ هند، امریکا و افغانستان توافق صورت گرفت
وزیرخارجۀ هند: در دیدار با وزیرخارجۀ امریکا، بر مذاکرات سه جانبۀ هند، امریکا و افغانستان توافق صورت گرفت

همچنان، آقای تلرسن در سخنانش یاد آور شد که استراتیژی جدید امریکا تعهد واشنگتن را در قبال أفغانستان و صلح و ثبات در منطقۀ جنوب آسیا، دو برابر ساخته و هند در این میان، نقش مهمی دارد.

وزیر خارجۀ امریکا اعلام داشت که واشنگتن از ظهور هند به مثابۀ یک قدرت پیشتاز، حمایت می کند و حتی آماده است تکنالوژی های پیشرفتۀ نظامی را در اختیار آن قرار دهد.

رکس تلرسن گفت "ما قصد داریم و قادریم که برای هند، تکنالوژی های پیشرفته ای را جهت عصری سازی اردوی این کشور فراهم کنیم، که مشتمل می شود بر عرضۀ طیاره های جنگی اف شانزده و اف هجده از سوی صنایع امریکایی به هند."

نزدیکی هند و امریکا، ممکن یک دلیل دیگری در منطقه نیز داشته باشد، و آن سیاست های جاری در مناطق اوقیانوسیه است.

تلرسن گفت حکومت امریکا باور دارد که در برابر چین که به گونۀ روزافزون پرمدعا شده می رود، هند به مثابۀ یک لنگر قوی در استراتیژی منطقوی در حواشی اوقیانوس آرام و اوقیانوس هند می باشد.

تلرسن: نقش هند را در برنامه های انکشافی افغانستان میستایم
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

XS
SM
MD
LG