لینک های دسترسی

Breaking News

چهار 'کارشناس بین‌المللی' اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان شدند


حکومت افغانستان در تفاهم با نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان، دو تن از متخصصین بین‌المللی را برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات و دو متخصص بین‌المللی را برای عضویت در کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کرده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان گفته که چارلوت کِسون اسمیت اوسی و نیل اپرتی، برای عضویت در این کمیسیون معرفی شده و کارشان را آغاز کرده اند.

بر بنیاد اعلامیۀ این کمیسیون، خانم اوسی ۲۵ سال تجربه کاری در نهادهای انتخاباتی دارد و در رشته حقوق تخصص گرفته است. وی شهروند گانا است.

نیل اپرتی، شهروند نیپال است و ۲۷ سال تجربه کاری در نهادهای انتخاباتی دارد. این عضو خارجی کمیسیون شکایات انتخاباتی، از مسوولان برگزاری ۱۱ انتخابات، به شمول انتخابات افغانستان در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ بوده است.

هم‌چنان خانم الوینا و احمد اسحاق احسن به عنوان کمیشنران جدید کمیسیون مستقل انتخابات معرفی شده اند.

در مورد تجربه کاری و تحصیلات کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات جزئیاتی در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.

اعضای خارجی کمیسیون‌های انتخاباتی بربنیاد ماده ۲۸ قانون انتخابات معرفی شده اند.

آنان حق رای ندارند؛ اما می‌توانند در رسیدگی به شکایات، چگونگی برگزاری انتخابات، رسیدگی به تخلفات و تخطی‌های انتخاباتی به کمیشنران افغان کمیسیون‌های انتخاباتی مشوره دهند.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان "فیفا" به صدای امریکا گفت که سطح اعتماد به کمیسیون‌های انتخاباتی پایین آمده است؛ به همین دلیل حضور کمیشنران خارجی به افزایش اعتماد به پروسه انتخابات و نهادهای انتخاباتی کمک خواهد کرد.

آقای رشید افزود: "کمیشران (افغان) اکثرا آگاهی یا اطلاعات و یا تجربه کافی در مورد انتخابات ندارند. این متخصصین یا اعضای بین المللی می‌توانند (تجربه) مدیریت انتخاباتی شان و آنچه که این‌ها آموخته اند را به عنوان مشوره تخنیکی با کمیشران (افغان) شریک سازند، تا تصمیم‌گیری به شکل درست و به موقع صورت گیرد".

XS
SM
MD
LG