لینک های دسترسی

Breaking News

انتقال ۶۵۰ زندانی ‌افغان از ایران به افغانستان در کمتر از دو ماه


لوی سارنوالی افغانستان اعلام کرد که در نزدیک به دو ماه گذشته، ۶۵۰ زندانی افغان از ایران به افغانستان انتقال داده شده اند.

افغانستان و ایران، تفاهم‌نامه‌های در زمینه تبادله و سپردن زندانیان به یکدیگر دارند که بربنیاد آن، در کمتر از سه سال گذشته، بیش از یک هزار و ۲۸۰ شهروند افغانستان که در زندان‌های ایران بسر می‌بردند، به افغانستان منتقل شده اند.

عزیز احمد سرباز، رئیس نظارت بر محلات سلب آزادی لوی سارنوالی روز چهارشنبه (اول حوت) گفت که در جریان سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ خورشیدی، ۶۳۰ زندانی افغان از ایران و پس از ماه جدی سال روان خورشیدی، ۶۵۰ زندانی افغان از آن کشور به افغانستان انتقال داده شده اند.

آقای سرباز، افزود که بربنیاد تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته با ایران، تا نیمه‌های سال ۱۳۹۸ خورشیدی، ۱۵۰۰ تا دو هزار زندانی دیگر را که در ایران اند به افغانستان انتقال می‌دهند.

آقای سرباز گفت "وضعیت حقوقی افراد تغییر می‌کند، تغییر این‌گونه که ۲۰ سال، ۱۵ سال یا ده سال است، مطابق به قوانین افغانستان تعدیل می‌شود، به حبسی که در مفاد موافقتنامه و مفاد شخص باشد."

به گفته آقای سرباز از میان ۴ تا ۵ هزار زندانی افغان در ایران که به آنان معرفی شده، حدود یک هزار زندانی، به دلایل مختلف رضایت نداده اند تا به افغانستان انتقال داده شوند.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان گفت که اکثریت این زندانیان به جرایم مرتبط با مواد مخدر زندانی شده اند.

آقای رسولی افزود که تثبیت هویت این زندانیان، بخش عمده این برنامه است.

او گفت: "زندانیانی که از ایران به افغانستان انتقال یافته اند، اکثریت مطلق آنها از زندان‌ها آزاد شده اند... شرایطی که پیش‌بینی شده اول اینکه تثبیت می‌شود که اینها افغان باشند، دوم اینکه رضایت داشته باشند و کدام اشکال در تفویض حکم شان وجود نداشته باشد".

در همین حال، جنرال عبدالعلیم کوهستانی، رئیس محابس و توقیف‌خانه‌های وزارت داخله به صدای امریکا گفت که تعدادی از شهروندان ایران که در محابس افغانستان زندانی بودند، به ایران سپرده شده اند.

جنرال کوهستانی افزود که در حال حاضر فقط ۱۷ ایرانی شامل دو خانم و ۱۵ مرد در محابس افغانستان بسر می‌برند.

XS
SM
MD
LG