لینک های دسترسی

Breaking News

چرا معتادان درمان شده در بامیان دوباره معتاد می‌شوند؟


چرا معتادان درمان شده در بامیان دوباره معتاد می‌شوند؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

شرح بیشتر را در این گزارش دنبال کنید.

مقام‌های بخش صحی شفاخانۀ تداوی معتادان بامیان می‌گویند که به دلیل دسترسی آسان به مواد مخدر دراین ولایت، بیکاری و مشکلات اجتماعی ۴۰درصد از معتادانی که تداوی شده اند٬ دوباره به مواد مخدر رو آورده اند.

داکتر خان محمد ایوبی، رئیس شفاخانۀ ۲۰ بستر تداوی معتادان بامیان می‌گوید که دسترسی آسان معتادان به مواد مخدر در بامیان از چالش‌ های عمدۀ است که همه ساله حدود ۴۰ درصد معتاد تداوی شده دوباره به مواد مخدر رو می‌آورند.

آقای ایوبی افزود: "هرسال تنها در شفاخانهٔ ما ۱۶۰ نفر تداوی می‌شوند اما ۴۰ درصد شان دوباره به مواد مخدر رو آورده اند که دلیل عمده اش دسترسی آسان به مواد مخدر است."

فرماندهی پولیس بامیان می‌گوید که پوسته های بازرسی مختلف برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر به این ولایت ایجاد کرده است، اما فعالان مدنی بامیان می‌گویند که فروشندگان مواد مخدر همه روزه انواع مواد مخدر را به معتادان بامیان وارد می‌کنند.

درحال حاضر در ولایت بامیان دو شفاخانۀ ۲۰ بستر تداوی معتادان فعالیت دارد که سالانه بیش از ۳۲۰ معتاد نفر را تدوای می‌کند.

اما مقام‌های محلی این ولایت همواره از افزایش روز افزون شمار معتادان مواد مخدر دراین ولایت اظهار نگرانی کرده اند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG