لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: پاکستان و روسیه باید در افغانستان بجنگند، نه امریکا


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، چهارشنبه (۲ جنوری) در یک نشست کابینه گفت که از کارکرد جم متس، وزیر دفاع پیشین ایالات متحده، در مدیریت جنگ افغانستان راضی نیست.

جنرال متس که در جنگ های افغانستان و عراق بنام "سگ دیوانه" شهرت یافته بود، هفتهء گذشته پس از آن که رئیس جمهور ترمپ دستور خروج نظامیان امریکایی از سوریه را داد، از سمت اش کنار رفت.

آقای ترمپ که بارها از به درازا کشیده شدن درگیری نظامی ایالات متحده در افغانستان ابراز ناراحتی نموده است، اینبار گفت که کشورهای منطقه باید برای مهار نمودن تهدید دهشت افگنی از افغانستان، خود دست به اقدام شوند.

رئیس جمهور ایالات متحده گفت "هند در آنجا [منطقه] است. روسیه در آنجا است. روسیه زمانی اتحاد جماهیر شوروی بود،‌ افغانستان آنرا روسیه ساخت بخاطری که جنگ افغانستان آنها [شوروی] را ورشکست ساخت. پاکستان در آنجا است. آنها باید در آنجا [افغانستان] بجنگند. روسیه باید در آنجا بجنگند."

رئیس جمهور ترمپ همچنان گفت که طالبان و داعش در بخش های از افغانستان بر ضد یک دیگر می جنگند و امریکا نباید در این میان وارد عمل شود. "طالبان دشمنان ما اند. داعش دشمنان ما اند. چهار پنج هفته پیش به جنرال های ما یک ساحه را نشان دادم که در آن طالبان اینجا اند و داعش اینجا و هردو با هم می جنگند. من گفتم که چرا نمی گذاریم که آنها با هم بجنگند؟ چرا ما در این میان وارد می شویم؟"

رئیس جمهور ترمپ بارها گفته است که امریکا "پولیس جهان" نیست و نباید درگیر جنگ های فرسایشی در کشورهای دوردست باشد.

با آن که ماه گذشته در باره خروج حدود هفت هزار نظامی امریکایی از افغانستان گزارش های داده شد، اما رئیس جمهور ترمپ تا حال در این باره چیزی نگفته است.

ناشکیبایی آقای ترمپ از ادامه جنگ در افغانستان همزمان است با تشدید دیپلماسی واشنگتن برای جستجوی یک حل سیاسی با شورشیان طالب. زلمی خلیلزاد، مشاور وزیر خارجه امریکا برای روند صلح افغانستان، در سه ماه گذشته بارها با نماینده گان طالبان در قطر و امارات متحده عربی دیدار نموده است، اما پافشاری طالبان بر رد مذاکرات با حکومت افغانستان ماموریت آقای خلیلزاد را ظاهراً به بن بست کشانیده است.

XS
SM
MD
LG