لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ به نوزادان مهاجرین غیرقانونی شهروندی امریکا را نمی‌دهد


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا، در نظر دارد که با صدور فرمان اجرایی اعطای شهروندی امریکا را به کودکانی متوقف کند که از مادران مهاجر غیرقانونی در امریکا به دنیا می‌آیند.

صدور چنین فرمانی، جدی‌ترین اقدام رئیس جمهور ترمپ، بر ضد مهاجرین و افرادی است که به صورت غیرقانونی در امریکا به سر می برند. روزنامۀ واشنگتن پست گزارش داده است که حقوقدانان این اقدام آقای ترمپ را نقض قانون اساسی امریکا می‌پندارند.

بر اساس تعدیل ۱۴ قانون اساسی امریکا "تمام افرادیکه در ایالات متحده تولد شده یا هم تابعیت گرفته و زیر فرمان حوزۀ قضایی این کشور می‌باشد، در هر جاییکه زندگی کنند، شهروندان ایالات متحدۀ امریکا پنداشته می‌شوند".

رئیس جمهور ترمپ اما در مصاحبه با شبکۀ تلویزیونی "اچ بی او" گفته است که با مشاوران حقوقی خود در این مورد مشورت کرده است و به گفتۀ وی با صدور فرمان اجرایی که "کار روی آن جریان دارد" می‌توان جلو اعطای شهروندی امریکا به فرزندان مهاجرینی را گرفت که به گونۀ غیرقانونی در امریکا به سر می‌برند.

آقای ترمپ روز دوشنبه در مصاحبه با شبکۀ اچ بی او گفت که امریکا تنها کشور در جهان است که به نوزاد یک مهاجر شهروندی می‌دهد.

حالانکه به گزارش روزنامۀ واشنگتن پست، ۳۳ کشور جهان، به شمول کانادا و مکسیکو، همسایگان شمالی و جنوبی ایالات متحده، به هر کسی که در قلمرو آن کشورها تولد شود، حق شهروندی می‌دهد.

تخمین زدن شمار مهاجرین و پناهجویان غیرقانونی در ایالات متحده کار دشوار است، زیرا آنان در هیچ اداره‌ای ثبت و راجستر نمی‌شوند، با اینحال وزارت امنیت داخلی امریکا در سال ۲۰۱۵ شمار مهاجرین غیرقانونی را در آن کشور حدود ۱۱ میلیون نفر اعلام کرده بود.

اکثر مهاجرینی که به گونۀ غیرقانونی در ایالات متحده به سر می‌برند، شهروندان مکسیکو و کشورهای امریکای مرکزی و امریکای لاتین اند.

XS
SM
MD
LG